Akbelen'de farklı maden sahaları tek bir saha haline getirildi

Milas'taki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağı için sahaların birleştirilerek 'devasa' bir saha haline getirildiği ortaya çıktı.11-10-2021 08:36

Muğla’nın Milas ilçesinde yurttaşların ve yaşam savunucularının aağaçları kestirmemek için aylardır direndiği Akbelen Ormanı'na kurulmak istenen linyit maden ocağı için farklı maden sahaları birleştirilip tek bir saha haline getirildi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, farklı sahaların birleştirilmesi ile oluşturulan bu “devasa” sahaya 2041 yılına kadar bakanlık “oluruyla” işletme hakkı verildi.  

Milas’taki Yeniköy ve Kemerköy ternik santralları ile linyit maden işletmesi 2014’te özelleştirildi. Özeleştirildiği tarihten bu yana da santrallara kömür sağlayan sahalar ormanlarla kaplı dağların içlerine doğru sürekli genişliyor. Üzerindeki orman örtüsü temizlenip altındaki kömüre ulaşabilmek için kazılıyor. 

BAKANA SORDU

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla Milas Akbelen’deki 740 dönümlük ormanlık alanda Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye maden işletme izni verildiğine dikkat çekti. Bu nedenle alanın tamamen ağaçsızlandırılmak istendiğini belirten Alban, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarına yakıt sağlamak için Milas’ta hangi sahaların ruhsatlandırıldığını, bu ruhsatların yürürlük tarihlerini sordu. Dönmez yanıtında, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin sorumluluğunda bulunan/bulunmuş sahaların Sicil 7, Sicil 32234, Sicil 20058131, Sicil 10413, Sicil 84378 ve Sicil 86541 sayılı ruhsat sahaları olduğunu belirtti. Yanıtta yer alan veriler birçok sahanın birleştirilerek, tek saha haline getirildiğini ortaya koyarken “devasa” boyuta ulaşan sahanın 2041 yılına kadar işletilmesine izin verildiği de belirtildi.