Akademisyenin hukuk zaferi: Köpeği hastalandı, hastalık izni aldı

Köpeği hastalandığı için işe gidemeyen bir akademisyen, iş yeriyle girdiği hukuk mücadelesini kazandı. Yargıç, köpeğin hastalanmasının "ciddi ya da ailevi nedenler"den biri olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.12-10-2017 17:01

İtalya'da bulunan Roma La Sapienza Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan adı açıklanmayan kişi, ameliyat olan 12 yaşındaki Cucciola adlı köpeğine bakabilmek için iki gün işe gitmedi. Ancak işe gitmeme gerekçesinin kabul edilmemesinin ardından üniversiteye dava açtı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; hayvanlar üzerinde deneylerin yasaklanması için mücadele eden yardım örgütü LAV'ın da yardımıyla açılan davada avukatlar duruşmada, İtalyan yasaları uyarınca acı çeken hayvanları terk etmenin suç olduğuna ve bunun bir yıl hapis ya da 10 bin euroyla cezalandırıldığına dikkat çekti.

'AİLEVİ NEDEN' SAYILDI

Yargıç, köpeğin hastalanmasının "ciddi ya da ailevi nedenler"den biri olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

LAV Başkanı Gianluca Felicetti, kararı "mali kazanç ya da iş yapma kabiliyetleri için kullanılmayan hayvanların aile fertlerinden biri olarak kabul edilmesi yolunda önemli bir adım" olarak niteledi ve bundan böyle aynı durumdaki kişilerin hayvanlarının rahatsızlığını "ailevi neden" olarak gösterebileceğini söyledi.

İtalya mahkemelerinde alınan bu karar ilk olma özelliğini taşıyor.