Akademisyen Ceren Damar'ın babası: Polis delil toplamadı

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ın, öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülmesine ilişkin açılan davanın 27 Eylül, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşması öncesi babası Mustafa Damar basın açıklaması düzenledi.25-09-2019 20:57

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ın öldürülmesine ilişkin ilk duruşma öncesi Müteşebbis Gelişim Vakfı’nda basın açıklaması yapan babası Mustafa Damar, “İnsanlar katil doğmuyor. Bu ülkenin kurumları, yetkilileri bu canilere suç ortağı olmamalı, onların sırtını sıvazlamamalı. Şiddete göz yummak, dahası şiddeti özendirmek vahşetlere suç ortaklığı etmektir” dedi. Cinayetin ardından polisin maddi delilleri toplamadığını ve bazı usulsüzlüklere imza attığını belirten Damar polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Baba Mustafa Damar, üzenlediği basın toplantısında, cinayetin işlendiği gün kızının yaşadıklarını anlatarak, "Kızım gözetmen olduğu sınav sırasında bir hareketlenme olduğunu görüyor. Önce çevresinde biraz dolanıyor, bırakması için. Ama bu, 5 tane şeffaf tükenmez kalemin içini çıkarmış, oraya yerleştirdiği kağıtları çıkararak kopya çekmeye devam ediyor. Kaşarlanmış bir tip olduğu için çekinmeden çekmeye devam ediyor. Kızım daha sonra tükenmez kalemleri ve kimliğini alarak diğer sınav gözetmeninin yanına gidiyor ve dışarı çıkarak dekanı arıyor. Bu sırada kopya çeken 'tutanak tutulmasa olmaz mı, tükenmez kalemlerden dördünü alabilir miyim?' diyor. Delillerin verileyeceğini söylüyor erkek gözetmen. Kızım sınıfa gelince de herhangi bir tatışma olmadan sınıfı terk ediyor" diye konuştu. 

'17 KEZ BIÇAKLANDI KIZIM'

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, Mustafa Damar, Hasan İsmail Hikmet'in sınıftan çıktıktan sonra bir arkadaşını arayarak "Kopyada yakalandık, eve gidip silah alıp, Ceren Hocayı öldüreceğim" diye söylediğini., Gölbaşı'ndaki evine giderek babasına ait beylik tabancasını ve 28,5 santim uzunluğundaki özel yapım bıçağı alıp, okula geri geldiğini söyledi. Kızının olay günü 17.00'de odasına girdiğini anlatan baba Damar, "İki el kalleşçe sırtından yakın mesafeden öldürücü bölgelerine ateş ediyor kızıma. Yere yığılan kızımı 28,5 santim uzunluğunda özel imal edilmiş bıçakla 17 bıçak darbesiyle bıçaklıyor. Söylemesi bile sabır istiyor. Peki o evlat o insan ne çekti? Silah sesi ve inlemesi üzerine meslektaşları geliyor. Katil vahşice, canice, eziyetle katlediyor ki olay yerinde hayatını kaybediyor. Katil otomobiline binemeden kaçıyor" diye konuştu.

'KATİLİN ANNESİ DELİLLERİ KARARTMAYA ÇALIŞMIŞ'

Mustafa Damar, sanığın aracında bulunan intihar mektubuna ilişkin ise "Olaydan sonra hiç binmediği otomobilinde intihar mektubu çıkıyor. Mektupta 'silahla planlayarak asla öldürmedim, o anki sinirimle hareket ederek oldu hepsi' diye bir ifade kullanıyor. Bu ifade mektubun olaydan sonra yazılarak arabaya konulduğunu gösteriyor. 'Olaydan önce yazıldı' diyor; ama 'silahla planlayarak asla öldürmedim' diyor. Katilin annesi delilleri karartmaya çalışmış" şeklinde konuştu. Baba Mustafa Damar, kızını katleden sanığın yargılanmasına Cuma günü başlanacağını hatırlatarak, destek istediklerini belirtti.