Ailesi mevsimlik tarım işçisi olan 16 bin 193 ilköğretim öğrencisi var

Tanrıkulu 26 Mayıs'ta verdiği önergede, mevsimlik tarım işçilerinin zorunlu eğitim çağındaki çocuklarının, yatılı bölge ilköğretim okullarında eğitim görenleri ve bu çocuklara yönelik yardımları sormuştu. Selçuk, Tanrıkulu’nun önergesine 5 Temmuz’da yanıt verdi.07-07-2021 14:07

İleri Haber

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, Bakanlığa bağlı ilköğretim okullarında ailesi tarım işçisi olan 16 bin 193 öğrencinin eğitim gördüğünü açıkladı. Selçuk, öğrencilerin en yakın okula yönlendirildiğini, ayrıca yanıtta çocukların burada aldığı eğitimin kendi okullarına gönderildiği, gerek görülürse telafi eğitimleri yapıldığını da söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 26 Mayıs’ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti. Tanrıkulu önergesinde, mevsimlik tarım işçilerinin zorunlu eğitim çağındaki çocuklarının, yatılı bölge ilköğretim okullarında eğitim görenleri ve bu çocuklara yönelik yardımları sormuştu.

Selçuk, Tanrıkulu’nun önergesine 5 Temmuz’da yanıt verdi. Yanıta göre mevsimlik ailesi tarım işçisi olan, ilköğretim çağında 16 bin 193 çocuk bulunuyor. Bu çocuklar, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda eğitim görüyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ise yatılı bölge okullarında ise ailesi tarım işçisi olan sadece 42 çocuk bulunuyor.

Selçuk yanıtında ayrıca 2016’da yürürlüğe giren ‘Mevsimlik Tarım İşçisi Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişimi’ konulu genelgeyi de hatırlattı. Çocuklar için takip ekipleri kurulduğu da belirtilen yanıtta, aile ve işverenlere yönelik çocukların eğitime erişimi konusunda ziyaretlerin yapıldığı ifade edildi.

Öğrencilerin en yakın okula yönlendirildiği, çocukların burada aldığı eğitimin kendi okullarına gönderildiği, gerek görülürse telafi eğitimleri yapıldığı da söylendi.