Aile Sağlığı Merkezi kiralarına yüzde 55 zam

Aile Sağlığı Merkezi kiralarına yüzde 55 zam

Devletle sözleşmesi dolan ASM'lerin kiralarına yüzde 55 oranında zam yapıldı.

Birçok ilde devletle sözleşmesi dolan ASM'lerin kiralarına yüzde 55 oranında zam yapıldı. İSTAHED Başkanı Dr. Serkan Özbakış, ekonomik sorunlar ve "Beyaz Reform"a dikkat çekerek, bu sağlık merkezlerinin sonunun geldiğini söyledi.

Yüksek enflasyon ve derinleşen ekonomik krizle birlikte konut ve iş yerlerinin kiralarında yaşanan artış, Aile Sağlığı Merkezleri’ni (ASM) de etkiledi. İstanbul’da da ocak ayında bu sağlık merkezlerin kiralarına zam yapılacak.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkanı Dr. Serkan Özbakış, devletin her yıl kiralık ASM’lere Tüketici Fiyat endeksi (TÜFE) oranları kapsamında zam yaptığını belirterek, "İstanbul için bu zamlar her sene ocak ayında yapılır. İstanbul’da ocak ayında yüzde 50-55 civarında bir zam yapılacak. Başka illerde sözleşmesi biten bazı ASM’lere 12 aylık TÜFE oranında yüzde 55 oranında zam yapıldı. Öte yandan sözleşmeleri dolduğu için tahliye talep edilen ASM’ler oldu, yüzde 200 kira zammı talep edilen merkezler oldu" dedi.

'DEVLETİN ÖDEDİĞİ GİDER DE ARTIRILMALI'

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'a konuşan ve "Maddi olarak günden güne eriyoruz. ASM’ler sürdürülebilirliğini yitiriyor" diyen Özbakış, "Devletin bize ödediği cari gider, artık bizim giderlerimizi karşılamıyor. Bu işin devamında doktorlar aile hekimliği sisteminden kaçacaklar, bu merkezler kapanacak ya da bir şekilde bu sistem düzeltilecek. Bunun başka bir yolu yok. Personel giderleri, malzeme, elektrik, su, doğal gaz her şeye gelen zamlar karşısında oranında devletin ödediği gider de artırılmalı" ifadelerini kullandı.

''BEYAZ REFORM' AİLE HEKİMLİĞİNİN SONUNU GETİRECEK'

Öte yandan aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ve "Beyaz Reform" olarak tanıtılan Ek Ödeme Yönetmeliği kapsamındaki teşvik ödemesinden, baktıkları hasta sayısı kadar yararlanacak.

Özbakış, "Teşvik ödemesinde muayene şartına bağlı bir ödeme planlanıyor. 75 hastayı geçersen bu ödemenin tamamını alabiliyorsun. Biz aile hekimleri olarak sadece muayene hizmeti vermiyoruz. Rutin hastalık takipleri, kanser taramaları, çocuk aşılamaları gibi işlere kadar birçok iş yapıyoruz. Yaptığımız işlerin muayene ile ölçülmesi yanlış" eleştirisini dile getirirken, "Bu yönetmelikle bize, ‘Koruyucu sağlık hizmetlerini gerçekleştirme, sadece muayene yap’ diyorlar. Bu aile hekimliği sisteminin sonunu getirecek bir sistem. Çünkü bu aile hekimliği sistemi ile bağdaşacak bir durum değil" diye konuştu.

'EK ÖDEME' KRİTERİ

Özbakış, yönetmelikle aile hekimlerine ek ödeme yapılmasının ceza puanı koşuluna da bağladığını belirterek, "Bu madde ile herhangi bir şekilde ceza almazsak ek ödeme yapacaklar. Ceza almamak için de iş bırakma eylemlerine katılmamak, işe geç kalmamak gerekiyor. Bunları yaparsak destek ödemesi de yapılmayacak" hatırlatmasında bulundu.

DAHA FAZLA