Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan RTÜK'e Netflix başvurusu 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netfilx’te yayınlanması planlanan “Cuties” filminin denetlenmesine ilişkin RTÜK'e başvuruda bulundu. Başvuruda "Filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir" ifadeleri kullandıldı. 22-08-2020 21:27

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix tarafından duyurusu yapılan “Cuties” (Minnoşlar) isimli film ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) başvuruda bulundu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Netflix, söz konusu filmin tanıtımında 'dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan' bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine 'çocuk filmi' görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır" denildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur.

Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

RTÜKTEN AÇIKLAMA

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter hesabından, bakanlığın talebine ilişkin açıklama yaptı. Şahin, her türlü tedbiri alacaklarını söylerken "Geleceğimizi sağlıkla şekillendirebilmek adına çocuklarımızı korumak için RTÜK olarak her yerde koşulsuz var olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Şahin ayrıca "Kırmızı çizgimiz olan yavrularımızı muhafaza etmeye yönelik her türlü tedbiri almakta ve bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız" dedi.