AİHM, Aytaç Ünsal için yapılan başvuruyu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ölüm orucundaki Aytaç Ünsal için yapılan tedbir talepli başvuruyu reddetti.02-09-2020 09:30

Tutuklu bulunduğu cezaevinde “adil yargılanma” talebiyle 212 gündür ölüm orucu eyleminde olan Avukat Aytaç Ünsal için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan tedbir talepli başvuru sonuçlandı. Sonucu duyuran Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), başvurunun reddedildiğini açıkladı.

ÇHD’nin konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle: 

'YAKIN TEHLİKE YOK' DİYEREK REDDETTİ

“Aytaç Ünsal’ın sağlık durumu nedeniyle AİHM’e yapılan tedbir talepli başvuru sonuçlandı. Mahkeme Ebru’nun yaşamını yitirdiğini bilmesine rağmen Aytaç için yapılan başvuruyu reddetti. 

Mahkemeye sunulan hastane ve Tabipler Birliği raporları pandeminin yarattığı ek riskleri ve mahpus koğuşunun negatif etkilerini tanımlamasına rağmen mahkeme ilgili belgelere değinmeksizin, Aytaç ile ilgili yakın bir tehlike olmadığı gerekçesi ile ret kararı verdi. 

'DEVLET BAĞIMSIZ HEKİM TALEBİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI'

Bununla birlikte mahkeme, devletin Aytaç’ın bağımsız hekim talebini göz önünde bulundurması gerektiğinin altını çizdi. 

Ebru’nun yaşamını yitirmesinden hemen önce AYM de yakın bir tehlike olmadığını söylemişti. Bu aşamadan sonra Aytaç ile ilgili yaşanabilecek olumsuz bir sonucun sorumluluğu, gereğini yerine getirmeyen tüm yargı makamlarındadır.”