AİHM, Atilla Taş hakkında 'hak ihlali' kararı verdi

AİHM, Atilla Taş hakkında "özgürlük ve güvenlik hakkı" ve "ifade özgürlüğü" maddelerinden 'ihlal' kararı verdi.19-01-2021 13:27

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 15 Temmuz darbe girişimi sonrası "FETÖ Medya Yapılanması" davasında yargılanan Atilla Taş'ın AİHM başvurusu karara bağlandı. AİHM, "özgürlük ve güvenlik hakkı" ve "ifade özgürlüğü" maddelerinden 'ihlal' kararı verdi.

Kararla ilgili Atilla Taş. "AİHM hakkımdaki iki başvuru maddesine hak ihlali kararı verdi. 'Avrupa'da hakimler varmış!'. Keşke ülkemizde de olsaydı" dedi.

NE OLMUŞTU?

Atilla Taş 15 Temmuz darbe girişimi sonrası "FETÖ Medya Yapılanması" davasında yargılanmış, "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiği" iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Taş’a verilen ceza Yargıtay 16. Dairesi tarafından bozulmuş, yerel mahkemede yeniden yargılama başlamıştı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 14 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen ve ardından yeniden tutuklanan Atilla Taş ile ilgili hak ihlali kararı vermişti. Anayasa Mahkemesi, Taş’ın tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanmasını hak ihlali olarak değerlendirmişti.