Ahmet Türk: İktidar, tamamen Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapıyor

HDP'nin Mardin Büyükşehir Adayı Ahmet Türk, "AKP hükümetinin demokrasi ve kardeşlik açısından ipleri koparan bir siyaset izlediğini" belirterek, "İktidarın gün geçtikçe ayrıştıran bir noktaya gittiğini görüyoruz. Biz burada hükümetin antidemokratik uygulamalarına karşı fren görevi görüyoruz" dedi.14-03-2019 09:31

HDP’li Ahmet Türk, katıldığı bir televizyon programında AKP'nin demokrasi ve kardeşlik açısından ipleri koparan bir siyaset izlediğini belirtti.

İktidarın gün geçtikçe ayrıştıran bir noktaya gittiğini söyleyen Türk, "Biz burada, hükümetin antidemokratik politikalarına karşı fren görevi görüyoruz. Tamamen Kürtleri hedef alan, Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapıyor iktidar cephesi" ifadesini kullandı. 

'HÜKÜMETİN ANTİDEMOKRATİK POLİTİKALARINA KARŞI FREN GÖREVİ GÖRÜYORUZ'

Her eleştirimizi bölücü, ayrımcı olarak adlandırırsanız orada demokrasiden bahsedilemez. Cumhurbaşkanı halkın iradesinden bahsediyor ama 95 belediyeye kayyum atanmış. Burada halkın iradesi yok mu? Demokratik siyasete inanıyorum, sorunların demokratik siyasetle çözüleceğine inanıyorum. Hiç kimseyle ittifak içerisinde değiliz. CHP, İYİ Parti, HDP yanyanaymış gibi gösteriliyor.

Demokrasi, kardeşlik açısından ipleri koparan bir siyaset izliyor. İktidarın gün geçtikçe ayrıştıran bir noktaya gittiğini görüyoruz. Biz burada, hükümetin antidemokratik politikalarına karşı fren görevi görüyoruz.

Biz halkçı, üretime dayalı bir ekonomiden yanayız. Ama bugün tüm KİT’ler özelleştirilmiş, açlık sınırında yaşayan milyonlarca insan var, işsizlik yüzde 12’lerde.

Türkiye partisi olma yolunda büyük çaba gösteriyoruz, ancak aydınlar ve sanatçılar bunu yeterince gündeme getirmiyor.

'KÜRT DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN SİYASET YAPILIYOR'

Tamamen Kürtleri hedef alan, Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapıyor iktidar cephesi. Beka konusuyla apolitik seçmeni etkilemek istiyorlar. Ancak ayrıştıran politikanın kimseye bir faydası olmaz. Süleyman Soylu’nun söyledikleri akıl almaz iftiralar. Kalkıyor, ’15-16 yaşındaki çocuk belediyede Ahmet Türk’ün karşısında ayak ayak üstüne atıyor, talimat veriyor’ diyor. Mardin’de herkes bana saygı duyar, böyle şey olur mu?

Her konuşmalarında PKK’yi bitirdik, eylem yapamaz hale getirdik diyorlar ama sonra da seçim gelince beka sorunu var diyorlar. Bu nasıl çelişki? Madem öyle neden beka sorunu