Ahmet Şık'ta Erdoğan'a yanıt: Sen kimin toprağından kimi kovuyorsun?

TELE 1'de Hilmi Hacaloğlu'nun konuğu olan HDP milletvekili Ahmet Şık gündeme ve seçimlere dair açıklamalarda bulundu. Şık, Erdoğan'ın sözlerine "Sen kimin toprağından kimi kovuyorsun?" şeklinde yanıt verdi.27-03-2019 23:07

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Ahmet Şık TELE 1’de Hilmi Hacaloğlu’nun konuğu oldu. Şık, her fırsatta HDP'yi ve Kürt halkını hedef alan Süleyman Soylu için, "FETÖ iltisaklıdır, tutuklanmalıdır" dedi.

Şık'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'7000 KİŞİ TUTUKLANDI, BURAYLA DAYANIŞMAYACAĞIM DA NEREYLE DAYANIŞACAĞIM?'

"Hem siyaset hem medya hakikat ile bağ kurmak yerine duyguya hitap ederek yapılıyor. Duyguya oynayan gazetecilik yapamazsınız, bu sizi köreltir."

"Türkiye’de herkesin ihtiyaç duyduğu şey dayanışma. 2015’te savaş konseptinin devreye girmesi ile 7000 kişi tutuklandı. Burayla dayanışmayacağım da nereyle dayanışacağım? Ben bu seçime pragmatik olarak bakıyorum. Referansını dinden alan bir hareketten demokrasi ve barış beklenemez. Kayyum atanan 96 belediyenin en az 85 tanesini HDP alacak. Onun üstüne yeni belediyeler de eklenecek. Kars’ı ekleyecek."

'SEN KİMİN TOPRAĞINDAN KİMİ KOVUYORSUN?'

"AKP hırsızlık yapıyor, yolsuzluk yapıyor, yoksulu sömürüyor. AKP’li belediyeler bütün bilançolarını açıklasın bakalım ne çıkacak? Ben bütün arkadaşlarıma önerdim, belediyeler kazanılınca resmi denetçileri soksun. Herkese çağrı yapıyorum, sandığa gidip oyunu kullansınlar. Bu seçim demokrasi ve faşizm arasında. Bu seçim savaş ile barış, iyi ile kötü arasında."

"Türkiye artık bir kanun devleti değil. AKP kendi çıkardığı kanunlara uymuyor. Erdoğan çıkıp ‘Kürdistan orada git’ diyor. Sen kimin toprağından kimi kovuyorsun?"

"İstanbul Adliyesi’ni bir avukat yönetiyor. Gücünü saraydan alıyor. Ankara Adliyesi’ni de bir başka avukat yönetiyor. Gülen Cemaati kanuni göstermeye çalışıyordu. AKP bunu da yapmıyor. Gezi iddianamesi bunu gösterdi. Komplo teorisi iddianame olarak görülüyor. AKP vatansever ve benim gibiler terörist ise başımın üstünde yeri var."

'SÜLEYMAN SOYLU FETÖ İLTİSAKLIDIR, TUTUKLANMASI GEREKİR'

"Cumhurbaşkanı çıktı dedi ki ‘Ben de bunlara çok yardım ettim, Rabbim beni affetsin’ dedi. Adam suçunu itiraf ediyor. Ben bunu desem yardım ve yataklıktan tutuklarlardı. AKP bir parti değil, bir mafyadır. Bunu hakaret için söylemiyorum, bu gerçektir. O gazeteciler bu mafya örgütünün halkla ilişkiler uzmanıdır Bu ülkenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu FETÖ ile iltisaklıdır, tutuklanması gerekir. Televizyonlarda Gülen övgüsü yaptı."

"Seçim sandığı yuvarlak değil ama yine de sonuç belli olmaz. Ben anketlere bakarak hareket eden biri değilim. Bu ülkede herşey herkesin gözünün önünde oluyor, bu deliller bir yerlerde birikiyor. Bu devran bir gün dönecek. Bu ülkede Kürtlerin oyunu alamayan hiçbir hareket siyasi iktidar olamaz. Kürtler var, var olmaya devam edecek; AKP olmayacak, Erdoğan olmayacak. Erdoğan gibi faşist ideolojinin bütün karakterlerini gösteren bir liderin karşısında cesur olacaksınız."