Ahmet Şık'ın savunması Times’ta: Erdoğan'ın 'kirli hanedanlığını' eleştirdi

İngiliz Times gazetesi bugünkü sayısında Cumhuriyet davasında tutuklu yargılanan gazeteci Ahmet Şık'ın savunmasına yer verdi.28-07-2017 09:47

İngiliz Times gazetesi bugün sayısında Ahmet Şık’ın Cumhuriyet davasındaki savunmasına yer vererek, “Yargılanan gazeteci, Erdoğan'ın 'kirli hanedanlığını' eleştirdi” başlığını attı.

Gazetenin İstanbul'daki Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith'in imzasını taşıyan haberde, Ahmet Şık'ın savunmasından şu sözleri yer aldı:

-Bu kirli düzen, bu suç hanedanlığı hep sürecek zannedenler yanılıyorlar.

-Tarihin sayfalarını karartan tüm diktatörlüklerde olduğu gibi, kinlerinin ve hırslarının doymak bilmez açlığıyla yol almaya çalışanlar her zaman kendi sonunu hazırlar...

-Dün gazeteciydim. Bugün gazeteciyim. Yarın da gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Yani hakikati boğmak isteyenlerle aramızdaki bu uzlaşmaz çelişki hiç bitmeyecek.

“ERDOĞAN GÜLENCİLERLE GEVŞEK BİR İTTİFAK İÇİNDEYDİ”

Times'taki haberde, araştırmacı gazeteci Ahmet Şık'ın 2011'de, Gülencilerin gizli işlerini ortaya çıkardığı için bir yıl hapis yattığı belirtiliyor.

Haberde "Sayın Erdoğan o dönem başbakandı ve Gülenciler ile gevşek bir ittifak içindeydi" deniliyor.

Times'a göre iki taraf arasındaki ilişki 2013'te bozuldu ve Erdoğan eski müttefiklerine savaş ilan etti.

Haberde, Erdoğan'ın geçtiğimiz yılki başarısız darbe girişiminden Fethullah Gülen'i sorumlu tuttuğu, Ahmet Şık ve meslektaşlarının Gülencilere ve PKK'ye yardım etmekle suçlandıkları, Cumhuriyet soruşturmasını başlatan savcının (Murat İnam) daha sonra Gülencilere yardım etmekle suçlandığı da hatırlatılıyor.