Ahmet Şık’ın ‘güvenlik kuleleri’ ihalelerine ilişkin sorularına Soylu’dan ‘sözde yanıt’

Ahmet Şık’ın ‘güvenlik kuleleri’ ihalelerine ilişkin sorularına Soylu’dan ‘sözde yanıt’

Süleyman Soylu, güvenlik kulelerinin ihalelerine ilişkin Ahmet Şık’ın verdiği 8 soruya yalnızca bir cümleyle yanıt verdi.

İleri Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın sınır ve üs bölgelerinde “çevre güvenliğinin sağlanması” gerekçesiyle kurulan “güvenlik kuleleri”nin yapım ve ihale süreçlerine ilişkin verdiği soru önergesini yanıtladı. Soylu’nun verdiği yanıtta sorulara ilişkin herhangi bir cevaba yer verilmezken, yanıta tepki gösteren Şık, “‘Şeffaflıktan uzak bildiğimizi okumaya devam edeceğiz’ denilmiş¨ ifadelerini kullandı.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Meclis’e sunduğu önergede İçişleri Bakanı Soylu’ya dikkat çeken sorular yöneltti. Şık, Soylu’ya kulelerin yapımı konusunda Bakanlığın ya da kendisinin referans olduğu veya teşvik ettiği firmalar olup olmadığını sordu.

8 SORUYA TEK CÜMLE YANIT!

Soylu’nun Şık’ın 8 sorusuna verdiği yanıtta yalnızca şu ifadeler kullanıldı:

¨Güvenlik kulelerine ilişkin işlemler ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılmakta olup, terörle mücadele harekatının yürütüldüğü bölgelerde ihtiyaç durumu değerlendirilerek gerektiği kadar güvenlik kulesi inşa edilmektedir.¨

Sosyal medya hesabından, Soylu’nun verdiği yanıta tepki gösteren Şık ise cevabı ¨sözde yanıt¨ olarak değerlendirerek şunları söyledi:

“Organize suç örgütü” liderinin “organize suç örgütü” faaliyetlerinde bulunmakla suçladığı İçişleri Bakanı soru önergesine “sözde yanıt” verdi. “Şeffaflıktan uzak bildiğimizi okumaya devam edeceğiz” denilmiş.

ŞIK’TAN SOYLU’YA DİKKAT ÇEKEN SORULAR

Şık’ın Soylu’ya şu dikkat çeken soruları yöneltti:

1- Bakanlığınızın geçmişte ve bugün iş birliği içinde olduğu, sınır ya da üs bölgelerinde çevre güvenliğinin sağlanması amacıyla “güvenlik kulesi” inşaatı yapan kaç firma vardır, bu firmalar hangileridir?

2- Son 5 yıl zarfında, genel tabiri ile “Güvenlik Kuleleri”, özelde ise “Yaşam Alanlı Güvenlik Kuleleri”, “Zırhlı Güvenlik Kuleleri”, “Taşınabilir Kule”, “Askeri Gözetleme Kulesi”, “ Yüksek Güvenlikli Kule” gibi muhtelif isim ve formlarda oldukları anlaşılan yapılardan hangi bölgelere, hangi valiliklerce, hangi mesafe aralıklarıyla kaç tane yapılmıştır?

3- Kule yapım işlerinde izlenen ihale süreci nedir, hangi mevzuat hükümleri geçerlidir? 5 yıl zarfı içinde kaç ihale açılmıştır, bu ihalelere ilişkin detaylar nelerdir?

4- 5 yıl zarfı içinde açılan bütün “güvenlik kulesi” ihalelerine kaç firma katılmıştır? Bu firmalardan, ihalelere birden fazla katılım gösteren, birden fazla katılım gösterenler arasında ise birden fazla defa ihaleyi almaya hak kazanan kaç firma söz konusudur? Bu firmaların isimleri nedir?

5- “Güvenlik Kulesi” ihalelerinden, ihale sonrasında ihale şartları güncellenen, yenilenen, değiştirilen, ihlal edilen var mıdır, hangileridir?

6- “Güvenlik Kuleleri” adlı yapıların yukarıda anılan çeşitlerine göre, birim maliyeti, yapım ve teslim süresi nedir?

7- Bakanlığınızın ya da bakanınızın kule ihalesi süreçlerinde referans olduğu firmalar söz konusu mudur?

8- Bakanlığınızın ya da bakanınızın kule yapımı konusunda teşvik ettiği firmalar söz konusu mudur?

9- Bakanlığınızın “Güvenlik kuleleri” yapımı konusunda yetki ve sorumluluk kapsam ve sınırı nedir?