Ahmet Şık: Bunları yapanlardan hesap soracağız

Seçim çalışmaları kapsamında Şırnak’a giden HDP Milletvekili Ahmet Şık, Silopi ve Cizre'de sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret etti.12-03-2019 00:36

HDP Milletvekili Ahmet Şık, seçim çalışmaları kapsamında Şırnak’a giderek Silopi ve Cizre’de sokağa çıkma yasağı döneminde yaşamlarını yitirenlerin ailelerini ziyaret etti.

Seçim çalışmaları kapsamında Şırnak’a giden HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Silopi’de yaptığı esnaf ziyaretlerinin ardından sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret etti. HDP’li yöneticiler ve vekiller Hasan Özgüneş ile Hüseyin Kaçmaz'la birlikte Şık, ilk olarak Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın ailesini ziyaret etti.

‘DEVLET NE KADIN, NE ÇOCUK DİNLEDİ’ 

Ahmet Şık ve beraberindeki heyetin ziyaret ettiği Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır, “Biz de diğer Kürt aileleri gibiyiz. Bazı aileler 3 çocuğunu, bazıları 4 çocuğunu kaybetmiş. Kızım çantasını toplayıp gittiğinde orada savaş olduğunu bilerek gitti. Ben ona ‘gel’ diyordum o da bana ‘Biz savaşçı değiliz ama halkımız içerisinde bulunmalıyız. Onlara yardım etmeliyiz. Hepsi yaşlıdır, çocuktur, kadındır’ diyordu. Bu zalim devlet ne kadın, ne çocuk dinledi. Rabbim bu memlekete barış, huzur getirsin. Bu mazlum insanların kazanmasına yardımcı olsun" şeklinde konuştu.
 
ŞIK: BUNLARI YAPANLARDAN HESAP SORACAĞIZ 

Barışa dair umudu olduğunu söyleyen Ahmet Şık da, “Karamsar günler ama umutsuz değilim. Bunları yapanlardan hesap soracağız” dedi. Şık, daha sonra Silopi’de sokakta vurulduktan 9 gün sonra defnedilen Ayşe Buruntekin ve cenazesi bir hafta sokakta bırakılan Taybet İnan’ın ailelerini de ziyaret etti.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Silopi’deki programının ardından Cizre’ye gelen Şık, burada da sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren dönemin Cizre Halk Meclisi Eş Başkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel ile cenazesi günlerce buzdolabında saklanan Cemile Çağırga’nın ailelerini ziyaret etti.