Ahmed el-Mismari: İHH cihatçıları destekliyor

Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Ahmed el-Mismari, Berlin konferansı öncesi İHH’yı MİT’in paravanı olarak niteledi ve cihatçılara destek vermekle suçladı.19-01-2020 12:55

Ulusal Libya Ordusu (ULO) Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Berlin konferansı öncesi basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Mismari konuşmasında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve  İnsani Yardım Vakfı’nı (İHH) hedef aldı.

Mismari, “Son 48 saat içerisinde 41’den fazla Suriyeli teröristin Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) destekli insan tacirlerinin yardımıyla Trablus sahillerinden ayrılıp İtalya’ya gittiğini biliyor musunuz? Yakında daha fazlasının gerçekleştirilmesi planlanıyor” ifadelerini kullandı.

‘İHH CİHATÇILARI DESTEKLİYOR’

Sunumunda İHH’ye yönelik suçlamalarda bulunan Mismari, “Aslında MİT’in paravanı olan Türk STK’ları Türkiye’nin Libya operasyonlarını destekliyor. Suriye’de El Kaide’ye desteği kanıtlanmış olan ve cihatçılara silah, lojistik destek ve tıbbi yardım sağlayan İHH, bunların başında geliyor” diye konuştu.

Sözcü, ayrıca Türkiye’nin Libya topraklarında ‘operasyon odaları’ kurduğunu öne sürdü. Mismari, iddiasını kanıtlamak üzere sunduğu bir dizi görselin söz konusu operasyon odalarının konumlarına ait olduğunu dile getirdi.

‘TÜRKİYE ÜZERİNDEN LİBYA’DA BARIŞA GİDEN YOL OLMAZ’

Mismari, açıklamasında Erdoğan’ı da hedef alarak, “Erdoğan, Kürtleri katletme, kentlerini yok etme, ekonomilerini zayıflatma çabalarında IŞİD ve diğer terör örgütlerini destekledi. Türkiye, tüm IŞİD ve El Kaide üyeleri için bir operasyon üssü oldu. Dolayısıyla asla Türkiye üzerinden Libya’da barışa giden bir yol olamaz” dedi.

Sözcü Mismari, Erdoğan’ı ‘Avrupa’da terörün yayılmasından’ sorumlu tutarak, şunları söyledi:

“Binlerce Suriyeli sığınmacıyı satışa çıkardınız. Avrupa’da terörün yayılmasından siz sorumlusunuz ve bunu da Avrupa’daki yüzlerce genci IŞİD ve El Kaide saflarına katarak ve onları savaş sürükleyerek yaptınız.”