Ağustos’ta 5 Gazeteci Daha Tutuklandı

Gazeteciler için açık bir hapishaneye çevrilen Türkiye’de, Ağustos ayında 5 gazeteci gözaltına alındı, 4’ü tutuklandı.04-09-2018 08:05

Gazetecilere yönelik baskıları ve hak ihlallerini takip eden Özgür Gazeteciler İnisiyatifi, konuyla ilgili her ay rapor hazırlayıp kamuoyu ile paylaşıyor. İnisiyatif, Ağustos ayına ait raporu Diyarbakır İnsan Hakları Derneği (İHD) şubesinde açıkladı. Roza Metina ile Hakkı Boltan’ın yaptığı açıklamaya göre Ağustos ayında 5 gazeteci gözaltına alındı, 4 gazeteci tutuklandı. Raporda 8 gazetecinin yargılandığına, 2 gazeteciye 6’şar ay hapis cezası verildiğine, 1 gazeteciye cezaevinde iletişim cezası verildiğine ve tutuklu 1 gazetecinin ise felçli olmasına rağmen serbest bırakılmadığına yer verildi.

GÖZALTINA ALINANLAR

Raporda hak ihlalleri hakkında ise şu ayrıntılar verildi:

04 Ağustos 2018: Gazeteci Ferda Yılmazoğlu polislerin yaptığı baskın sonucu evinde gözaltına alındı.

8 Ağustos 2018: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Uğur Akgül, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yapılan baskında gözaltına alındı.

08 Ağustos 2018: Mezopotamya Haber Ajansı’nın (MA) İzmir muhabiri Ruken Demir, Diyarbakır’daki evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde 3 gün gözaltında tutulan Demir, çıkarıldığı mahkemece ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

TUTUKLANAN GAZETECİLER

5 Ağustos 2018: Gazeteci Ferda Yılmazoğlu evinde gözaltına alındıktan sonra çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.

08 Ağustos 2018: Mardin’in Kızıltepe ilçesinde sabah saatlerinde babasına ait iş yerinde polisler tarafından gözaltına alınan KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Uğur Akgül, tutuklandı.

16 Ağustos 2018: Yeni Demokrasi çalışanı Necmettin Tosun polislerin yaptığı ev baskını sonucunda gözaltına alınıp tutuklandı.

27 Ağustos 2018: Yüksel Direnişi ile ilgili belgesel hazırlığı yapan İdil Kültür Merkezi’ne bağlı Fotoğraf ve Sinema Emekçileri (FOSEM) çalışanı Banu Torun gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

SALDIRIYA UĞRAYAN GAZETECİLER

25 Ağustos 2018: Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Deniz Kaya Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminde haber takibi yaparken polis saldırısına uğrayarak yaralandı.