Afrin'e hava saldırısı düzenlendi

Afrin'e yönelik "Zeytin Dalı Harekatı" adı verilen saldırı bugün başladı.20-01-2018 17:27

Suriye'de YPG'nin kontrolündeki Afrin sınırındaki askeri hareketlilik, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Afrin hareketı fiilen başlamıştır" açıklamasının ardından yoğunlaştı.

TSK tarafından sınır hattında gerçekleştirilen top atışları artırılırken, Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, TSK'ya ait savaş uçaklarının bölgede harekata başladığını duyurdu. 

TSK: 'ZEYTİN DALI HAREKATI' BAŞLAMIŞTIR

TSK'dan yapılan açıklamada ise Afrin'e yönelik saldırıya "Zeytin Dalı Harekatı" adı verildiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

GECE BOYUNCA SINIRA YIĞINAK

İleri Hatırlatıyor

Önceki gün gece saatlerinden itibaren çok sayıda cihatçı grup yurt içinden ve Cerablus üzerinden Afrin sınırındaki bölgelere yerleştirilmeye başlanmıştı. Cihatçı grupların ellerinde ÖSO bayrağının yanı sıra Türkiye bayrağı da taşıdığı görüntülenmişti.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Moskova tarafından Türkiye’nin harekât başlattığı Suriye’nin Afrin kentindeki gelişmelerin dikkatle takip edildiği ve bu konudaki haberlerin endişeyle karşılandığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, TSK'nın Afrin'de başlattığı harekâta yönelik açıklamasında itidal çağrısında bulundu.

'ASKERLERİMİZİ FARKLI BÖLGEYE ÇEKİYORUZ'

Rusya Savunma Bakanlığı, Afrin’de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak için o bölgeden farklı bir bölgeye çektiklerini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Suriye'deki komuta merkezi, TSK'nın harekât başlattığı Afrin'de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak üzere tedbir aldı" dendi.

İRAN: KONGREYİ ETKİLEYEBİLİR

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabir Ensari, Afrin operasyonu konusunda basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullandı:

"Herhangi bir kara harekatı kongreyi olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Suriye'deki ateşkesin garantör ülkelerinin (Rusya, Türkiye ve İran) böyle bir şeyin olmaması için harekete geçeceklerini umarız."

AA: MİNİĞ ÜSSÜ VURULDU

Anadolu Ajansı’nın haberine göre savaş uçakları Afrin’in doğusundaki Miniğ Hava Üssü’nü vurdu.

ANHA: 7 SİVİL YARALANDI

ANHA Afrin’e yönelik hava saldırısında 2’si çocuk 7 sivilin yalandığını bildirdi. Yaralanan 7 sivilin Avrîn hastanesine ulaştırıldığı belirtildi.

'72 UÇAK ÜSLERİNE DÖNMÜŞLERDİR'

TSK'dan son olarak yapılan açıklamada, "108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir" dendi.