Afganlar için Türkiye'ye sığınmacı kampı kurulmasına Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi

20 bin Afgan sığınmacı alacaklarını duyuran Britanya’nın, Afgan sığınmacılar için Türkiye’de sığınmacı kampları kurmayı planladığı iddia edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, haberi yalanladı.23-08-2021 00:02

Taliban, Afganistan’da savaşın bittiğini duyurup başkent Kabil’e bayrağını dikti. ABD ve NATO güçlerinin çekilmeye başlamasıyla birlikte ülkeden çıkmaya çalışan Afgan sığınmacıların sayısı da arttı.

Britanya İçişleri Bakanı Priti Patel, 20 bin Afgan sığınmacıyı kabul etmek için yeni bir program başlatıldığını duyurmuştu.

Diken’in haberine göre; Britanya Savunma Bakanı Ben Wallace, Mail on Sunday’deki makalesinde Britanya’nın Afganlar için ‘yükümlülüğü’ bulunduğunu, bu yüzden Afganistan dışında bölge genelinde birkaç sığınmacı merkezi kurulacağını söyledi. İddialara göre Wallace’in, bu ülkeler arasında Türkiye’nin de olabileceğini belirttiği söylendi.

Afgan sığınmacıların yoğun olarak geldiği Türkiye ile ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel de “Türkiye’yle yakın çalışılmalı” demişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN HABERE YALANLAMA

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberleri yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye'ye ilişkin atıf yapılması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İngiltere basınında yer alan Afgan mülteciler için Türkiye’de iltica başvuru merkezi kurulması konusunda plan yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Açıklamada, "Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir" ifadesine yer verildi.

The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makale

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, The Mail on Sunday gazetesinde yayımlanan makalesinde, Afganistan'da kendileri için çalışan bazı Afganlara vize vermek için işlemleri yapılana kadar bazı bölge ülkelerinde bekleyecekleri merkezler kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

The Mail on Sunday, makalede ülke ismi zikredilmemesine rağmen kendi haberinde, Wallace'e atfen Türkiye ve Pakistan'ın isimlerini belirtmiş, bazı İngiliz yayın organları da söz konusu habere gönderme yapmıştı.