AFAD, yardım gönüllülerinin yerini cihatçı kuruma verdi

AFAD, Yalova’da 1999 depreminden sonra kurulan yardım derneğinin yerini İHH’ye verdi.15-11-2017 06:32

17 Ağustos 1999 büyük Marmara depremi sonrasında kurulan Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER), 2012 yılından bu yana eğitim merkezi olarak kullandığı daireden AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından çıkarıldı. Daire, AFAD tarafından ihaleyle İHH’ye verildi. MAG DER Başkanı Sabri Karaçam, bugüne kadar binlerce öğrenciye ve kurumlara afet eğitimi verdiklerini belirterek derneğin herhangi bir geliri olmadığını, dernek üyelerinin de gönüllü olarak görev yaptıklarını, araç-gereçleri kendi ceplerinden karşıladıklarını anlattı.

“PARASI OLAN OLMAYANI EZİYOR”

Cumhuriyet’in haberine göre Karaçam, “İhale günü bir de baktık ki, bizim 5 yıldır kaldığımız daireye İHH talip olmuş. Aynı daireye talip olan İHH yöneticileriyle görüştük. MAGDER’in burada 5 yıldır eğitim verdiğini söyledik, ‘yapmayın etmeyin’ dedik. Bizden daha yüksek bir kira bedeli verdiler ihale İHH’de kaldı” dedi. Deprem bölgesi Yalova’ya çok zor şartlarda bir eğitim merkezi kazandırdıklarını belirten Karaçam, “Eğitim merkezimizde afet bilinç eğitimleri vermiştik. İHH bir yardım kuruluşu, amacı da insanlara yardım etmek. Olayın vahim sonucu ise yardım ekibinin de birbirine yardım etmesi gerekirken parası olanın parasız olan ekibi ezmek istemesi” dedi.

Yardım kuruluşu görünüşündeki İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Suriye’de cihatçı çetelere verdiği destekle biliniyor.