AFAD toplantısına çağırılmayan İmamoğlu için İstanbul Valiliği'nden açıklama

İstanbul Valiliği, Ekrem İmamoğlu'nun "Davet edilmedim" dediği AFAD toplantısına ilişkin gerekli talimatın, bir önceki toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından sözlü olarak verildiğini, sonrasında yazılı bir davete gerek duymadıklarını açıkladı.29-09-2019 17:26

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun deprem toplantısıyla ilgili “Davet edilmedim” açıklamasına “Devlet geleneğimize uymamaktadır” cevabını verdi. Valilik daha önce de çıkan haberler üzerine İmamoğlu’nun çağrılmadığı iddiasının gerçekleri yantıstamadığı yönünde bir açıklama yayınlamıştı.

Valilikten yapılan açıklamada, depremin hemen ardından yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la beraber İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı hatırlatıldı. Valilik, o toplantıda Oktay’ın 27 Eylül’de bir daha toplanmak için talimat verdiğini ve bunun için yazılı açıklamaya ve davete gerek olmadığını ifade etti.

Açıklamada, İBB Başkanı İmamoğlu’nun İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nun doğal bir üyesi olduğu belirtilirken, Oktay’ın ilk toplantıdaki sözlü talimatının bir dahaki toplantı için yeterli olduğu anlatıldı.

Valilik’in açıklamasından ilgili bölüm şöyle:

“Bu toplantı için tüm görevliler orada bilgilendirilmiş ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından bizzat talimatlandırılmıştır. 27 Eylül 2019 tarihinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Hasdal yerleşkesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıya; İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu olmak üzere İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Üyesi ve Hizmet Grupları görevlileri olan toplam 269 yetkili katılmıştır.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın talimatlarıyla başka herhangi bir yazı ve davet olmaksızın, 269 görevli bu toplantıya gelmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıya katılmamıştır. Ancak bu toplantıya İBB’den başta Genel Sekreter Yardımcısı ve İtfaiye Daire Başkanı olmak üzere çeşitli birimlerden görevli 47 temsilci katılmıştır. Kaldı ki; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’nun doğal bir üyesi olarak bu toplantıya katılması görevi ve sorumluluğudur. Durum bu kadar açık ve net iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan ‘Davet Edilmedim’ şeklindeki açıklamalar devlet geleneğimize uymamaktadır.”

İBB: BAŞKAN HEDEF GÖSTERİLİYOR

Valiliğin açıklamasına jet bir yanıt veren İBB ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Valilik açıklaması arasındaki çelişkilere dikkat çekti. İBB, Ekrem İmamoğlu'nun hedef gösterildiğini vurguladı.

İBB'nin açıklaması şöyle: