Af Örgütü'nden Türkiye ile ilgili eylem kararı

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik baskılara karşı kampanya başlattı.25-11-2017 14:27

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik düzenlenen baskılara karşı başlattığı kampanya kapsamında bir dizi eylem kararı aldı.

Bu karar kapsamında dün Cenevre’de, tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın “Büyük Açık Gözler” isimli resim sergisinin açılışı ile etkinlik dizisi başlatıldı.

6 ARALIK’TA MİTİNG

10 Aralık tarihine kadar açık olan sergide Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken kitapçık ve el bildirileri dağıtılacak.

6 Aralık’ta Cenevre’de farklı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir miting düzenleyecek olan Af Örgütü, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nden itibaren insan hakları savunucuları için bir de mektup kampanyası başlatacak.

‘TERÖRİST SUÇLAMALARINI KABUL ETMİYORUZ’

Kampanya ile ilgili bilgi veren Af Örgütü Temsilcisi Emily Baud, “Zehra Doğan düşüncelerinden dolayı tutuklu bir gazeteci, bir ressam, bir feminist ve bir Kürt. Bu nedenle İnsan Hakları savunucularına yönelik saldırılara karşı kampanyanın startını böylesi sergi ile vermenin anlamlı olduğunu düşündük” dedi. 

Baud ayrıca Türkiye’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili şöyle konuştu:

“İnsan hakları savunucuları da yaşanan bu ihlallerden payını aldı. Bizzat Af Örgütü olarak bu baskıların hedefi haline geldik. Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç ve yine Türkiye Temsilcimiz 10 insan hakları savunucusu ile birlikte tutuklandı. Taner Kılıç hala tutuklu. Terörist olarak suçlanması hiçbir şekilde kabul edilemez.  Diğer insan hakları savunucuları tahliye edilseler de davalar sürüyor. İnsan Hakları savunucularını korumak bizim çalışmalarımızın kalbini oluşturuyor.”

İMZA KAMPANYASI

İnsan hakları ihlallerine son verilmesi taleplerini yineleyeceklerini de belirten Baud, “10 İnsan hakları savunucusuna atfen başlattığımız imza kampanyası ile bir kez daha baskılara son verilmesi ve tutuklu insan hakları savunucuların serbest bırakılması talebini yineleyeceğiz. Kampanya burada, Doğan’ın sergisi ile start aldı. İnternet üzerinden de yürütülecek olan kampanyamıza herkesin katılması çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.