Adnan Oktar'ı koruduğu iddia edilen eski AKP'li bakan açıklama yaptı

Adnan Oktar'ı koruduğu iddia edilen eski AKP'li bakan Faruk Çelik, 'Adnan Oktar'ı siyasilerin koruduğu ortaya çıktı' iddiasına ilişkin konuştu.23-07-2018 11:10

Adnan Oktar'a 1999 yılında yapılan operasyonda Oktar'ı koruduğu iddia edilen eski AKP’li bakan Faruk Çelik konuştu. Çelik, 1999 yılında Meclis Genel Kurulu'nda Adnan Oktar’la ilgili yaptığı konuşmasının ‘sahiplenme, savunma’ gibi gösterilmesinin doğru olmadığını söyledi. Eski AKP'li Çelik, “Adnan Oktar'ı siyasilerin koruduğu ortaya çıktı” iddiasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

'SAHİPLENMEDİM, SAVUNMADIM'

“Ömrüm boyunca hiçbir zaman hiçbir şekilde görüşmediğim, konuşmadığım ve tanışmadığım habere konu kişi ve oluşumları, sahiplenmem ve savunmam söz konusu olmamıştır. ‘Adnan Hocacılar' olarak adlandırılan oluşuma yönelik son operasyon üzerinden, bundan 19 yıl önce Meclis kürsüsünden yapmış olduğum konuşmanın bir bölümünü alarak manşetle vermek basın hukukuna, basın ahlakına, temel hak ve hürriyetlere aykırıdır."

'KİMSEYİ KORUMUYORUM'

"İfadelerimden de anlaşılacağı üzere o konuşmamda ne kimseyi koruyorum ne de sahipleniyorum. Sadece, muhalefet partisi milletvekili olarak gözaltı sürecindeki olumsuzluklara ve dönemin İçişleri Bakanı'nın yargısız infaz mahiyetindeki beyanlarına dikkat çekip, bunun yanlışlığını ortaya koyuyorum. Kaldı ki o dönemde bu yanlışlıklara pek çok siyasi karşı çıkıp eleştirdi. Bunun suçu ve suçluyu korumak manasına gelmediği açıktır."

İleri Hatırlatıyor

'SİYASİ OPERASYONUN PARÇASI'

"Bu açık gerçeğin aksine, Adnan Oktar 'ı savunduğumu iddia eden bir haberin üstelik de manşet altı olarak ilk sayfadan yayınlanmasının, özellikle şahsımı hedef alan bir siyasi operasyonun parçası olmaktan başka mantıklı açıklaması yoktur.”