Adnan Oktar ilk kez hakim karşısında: 'Tayyip Bey evimize gelirdi'

Adnan Oktar başta olmak üzere, Adnan Oktar suç örgütüne mensup 226 sanık bugün ilk duruşma için Silivri'de hakim karşısında...17-09-2019 19:17

Adnan Oktar ve Adnan Oktar suç örgütünde 167'si tutuklu 226 sanık için açılan dava bugün görülmeye başlandı. İlk kez bugün hakim karşısına çıkan suç örgütü üyeleri için, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, 3 bin 908 sayfalık bir iddianame hazırladı. 

DAVADA 99 MÜŞTEKİ, 26 MAĞDUR VAR

Davada 99 müşteki, 26 mağdur yer alıyor. Davada bir numaralı sanık olarak Adnan Oktar yer alıyor. İddianamede, Adnan Oktar suç örgütünün kuruluşu, tarihsel gelişimi, kuralları, yapısı, ideolojisi, gelir kaynakları, silahlanma yapısı, hukuk grubu, propaganda faaliyetleri, 'FETÖ' ile ilişkisi, örgüt içi evlilikler, cinsel-mali sömürü düzeni gibi konulara ayrıntılı olarak yer verildi.

ADNAN OKTAR İÇİN 420 YILDAN 871 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Örgütün elebaşı Adnan Oktar, "devlet bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme", "suç işlemek amacıyla örgüt kurma-yönetme", "terör örgütüne (FETÖ) yardım etme", "kasten adam öldürmeye teşebbüs", "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "resmi belgeyi yok etme ve resmi belgede sahtecilik", "nitelikli cinsel saldırı", "eğitim öğretim hakkının engellenmesi", "eziyet etme", "şantaj", "cebir, tehdit veya hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "dolandırıcılık", "hakaret", "tehdit", "suçluyu kayırma" gibi suçlarla toplam 420 yıldan 871 yıla kadar hapsi isteniyor. Diğer sanıklar için de benzer suçlarla hapis isteminde bulunuluyor. 

ONARLI GRUPLAR HALİNDE SALONA ÇIKARILDILAR

Gazete Duvar'dan Canan Coşkun'un aktardığına göre duruşmada sanıklar, onarlı gruplar halinde duruşma salonuna çıkarılırken, Adnan Oktar, Oktar Babuna ve Tarkan Yavaş ayrı olarak getirildi. Oktar’ın beyaz ceket, beyaz gömlek ve siyah pantolon giydiği görüldü.

Sanıkların salona alınmasının ardından kimlik tespitine başlandı. Kimlik tespitinin tamamlanmasının ardından yaklaşık 3 bin sayfalık iddianame özetlenerek okundu.

Aralarında eski emniyet müdürü Adli Serdar Saçan’ın, Fırat Develioğlu’nun da bulunduğu müştekiler ve izleyicilerde salonda hazır bulundu. Adnan Oktar davanın bir numaralı sanığı olarak bir numaralı sandalyede oturdu. Oktar’ın avukatı, dava konusu olayın Anadolu Yakası’nda gerçekleştiğini, örgütün merkezi olduğu iddia edilen yerin, Oktar’ın yakalandığı yerin ve sanıkların büyük çoğunluğunun ikamet adresinin Anadolu Yakası’nda bulunduğu söyleyerek, davanın Anadolu Adliyesi’nde görülmesi gerektiğini söyledi ve yetkisizlik kararı verilmesini istedi. Bazı avukatlar ise usul hakkında itirazda bulundu. Sanıklar arasında avukatlar da bulunduğu ve yargılanmaları için bakanlık izni gerektiği gerekçesiyle dava için ‘durma kararı’ talep edildi.

Müşteki avukatları ise müvekkilleri dinlenirken duruşmanın kapalı yapılmasını ve sanık avukatlarının taleplerinin reddini istedi.

Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere müzakereye çekildikten sonra, sanık ve müşteki avukatlarının tüm taleplerinin reddine hükmettiğini açıkladı.

'TAYYİP BEY BİZİM EVİMİZE GELİRDİ'

İddianamenin sanıkların yüzüne karşı okunmasının ardından Adnan Oktar’ın sorgusuna geçildi.

Duruşmada uzun süre kendini anlatan Adnan Oktar’a mahkeme başkanı “Neden size bu suçlar atıldı” diye sordu. Oktar’ın yanıtı ise “Benim 320 kitabım var. Tayyip bey bizim evimize gelirdi. Tayyip Bey hakkında anti-propaganda vardı. En az yüz basın mensubunu çağırıp onun propagandasını yaptırdım. Meclis başkanıyken Mehmet Ali Şahin de gelirdi. Tayyip Bey’in dünürü Sadık Albayrak da evimize gelirdi. Devlete sizin bilmediğiniz çok hizmetler ettim ben.” şeklinde oldu.

ERDOĞAN'I YATI İLE GEZDİRMİŞ!

Adnan Oktar, hakimlerin kendisine sorulara verdiği yanıtlar arasında ‘Tayyip Erdoğan’ı yatı ile gezdirdiğini’, ‘Devlet ile iç içe olduklarını’, ve MİT mensupları ile görüştüğünü söyledi.

Adnan Oktar’ın savunması sırasında duruşmaya kısa bir süre ara verildi.

DURUŞMA BUGÜN İÇİN SONA ERDİ

Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugünlük sona erdi. Oktar’ın savunması ve Didem Ürer’in verdiği ifadenin ardından dava yarın devam edecek.