Adliyede avukatlara saldıranlar korunuyor mu?: Baro müdafi atamalarını durdurdu

Avukatları adliyede darp eden saldırganlara yönelik koruyucu uygulamalara barodan tepki geldi. Baro, CMK kapsamındaki zorunlu müdafi atamalarının durdurulduğunu duyurdu.



14-11-2018 22:01

Tugay Candan - @TugayCandann

Ankara Barosu tarafından bir davaya müdafii olarak atanan avukat Fadime Eymir Ankara Adliyesi’nde, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nde görev yapan bir polis tarafından darp edilirken, meslektaşının yanında olmak için adliyeye gelen avukat Büşra Pamukçu da bir görevli tarafından saldırıya uğradı. Saldrıganların kimlik bilgilerini isteyen baronun bu talebine cevap verilmezken, baro da aldığı kararla Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği ile Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında zorunlu müdafi atamalarını durdurdu.

Ankara Barosu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018/92069 Soruşturma sayılı dosyası kapsamında, tahkikat mercilerinin talebi üzerine 5271 sayılı CMK’nın 150. maddesi uyarınca Ankara Barosu CMK Uygulamaları Merkezi tarafından müdafii olarak 24877 sicil numaralı avukat Fadime Eymir’i görevlendirdi.

Görevlendirmeye konu olan soruşturma dosyası şüphelisinin nöbetçi sorgu hakimliğine sevk edilmesi üzerine, 09.11.2018 günü, Ankara Adliyesi'nde Ankara 1.Sulh Ceza Hakimliği duruşma salonu önüne gelen görevli avukat Fadime Eymir, dosyayı soruşturma mercileri adına takip etmekte olan Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nde görev yaptığı bilinen bir polis tarafından önce sözlü hakarete uğradı, ardından ise adliye koridorunda darp edildi.

SALDIRIYA UĞRAYAN AVUKAT YARALANDI

Olayda Eymir’in elbisesi parçalanırken, kendisi de yaralandı. Olayla ilgili Eymir tarafından Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na hemen aynı gün suç duyurusunda bulunuldu. Avukat Hakları Merkezi üyesi avukat Büşra Pamukçu ile Ankara Barosu Yönetim kurulu üyeleri avukat Burcu Mine Gargın ve avukat Güzin Tanyeri de derhal olay yerinde hazır bulunarak, darp edilen meslektaşlarının Adli Tıp’tan rapor alma ve savcılık şikayeti esnasında yanında oldu.

MESLEKTAŞININ YANINDA OLAN AVUKAT DA DARP EDİLDİ

Saldırıyı, görevlendirildiği dosya sorgu zaptına geçirmek isteyen Eymir'in, bu talebinin sorgu hakimi tarafından reddedilmesi üzerine sorgu hakimiyle bu konu hakkında görüşmek için duruşma salonuna girmek isteyen Avukat Hakları Merkezi üyesi Büşra Pamukçu, mübaşir ve bir görevli tarafından yaka paça duruşma salonundan dışarıya çıkarıldı. Bu esnada üzerine kapatılan kapının koluna çarpması neticesinde yaralanan Pamukçu da konuyla ilgili şikayetçi oldu.

ATAMALAR DURDURULDU

Ankara Barosu da Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği’nden saldırgan polisin kimliğinin paylaşılmasını talep etti. Bu talebe henüz yanıt verilmedi. Bunun üzerine Ankara Barosu Yönetim Kurulu tarafından, avukatların adliyede darp edilmesi nedeniyle şüphelilerin kimlik bilgilerinin soruşturma dosyası ve baroyla paylaşılarak, etkin idari ve cezai soruşturma yürütüleceği hususunda avukat kamuoyu tatmin edilene kadar Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği ile Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nden gelecek talepler için 19 Kasım’dan itibaren CMK kapsamında atamaların durdurulmasına karar verildi.

Karar, bir açıklamayla duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Av. Fadime Eymir’in yerine getirdiği görevlendirme; 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 1. maddesi ve 5271 sayılı CMK ilgili maddeleri uyarınca bir kamusal hizmettir. Aynı şekilde, Avukat Hakları Merkezi üyeleri görevlerini yaparken Ankara Barosu Başkanının 1136 sayılı Avukatlık Kanunu' nun 97. maddesinin 6. bendindeki görevini yerine getirmek üzere Baro Başkanı adına hareket etmektedirler. Kamusal bir hizmeti yerine getirmek üzere Ankara Barosu eliyle görevlendirilmiş meslektaşlarımızın maruz kaldığı saldırılar, öncelikle mesleğimize ve devamında kurumumuza yapılmıştır.

Meslektaşımız Av. Fadime EYMİR' e yönelik fiziksel saldırıdan dolayı hakkında şikayetçi olunan şüpheli kolluk personelinin kimlik bilgisinin Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bilinmemesi mümkün değildir. 2018/202154 Soruşturma sayılı tahkikat haricinde, anılan görevli kolluk personeli hakkında idari başvurularda da bulunulabilmesi için şüpheli saldırganın kimlik bilgilerinin ivedilikle Ankara Barosu’ na ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ na bildirilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde, meslektaşımız Av. Büşra PAMUKÇU' ya yönelik saldırıyı gerçekleştiren adliye personelinin de kimlik bilgilerinin, Adli Yargı Adalet Komisyonu tarafından savcılık dosyasına ve Baro Başkanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda;

1- Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nde avukatlık mesleğinin gereklerini yerine getirmek üzere, hem de kurumumuz Ankara Barosu eliyle görevlendirilen bir meslektaşımıza yönelik bu saldırının açığa çıkartılması için gerekli çabanın muhakkak gösterileceğine, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü tarafından idari tahkikatın derhal başlatılacağına ve şüphelinin kimlik bilgileri de dahil tüm idari tahkikat bilgisinin hem Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, hem de kurumumuza ivedilikle bildirileceğini umuyoruz. Öte yandan, idari tahkikatın başlatılmaması ve istenen bilginin verilmemesi şüpheli saldırgan hakkında soruşturma yapılmasının engellenmesine yönelik bir tercih ve idari bir tasarruf olacaktır. Böylesi hukuksuz bir idari tasarrufun da, başka görevlendirmeler kapsamında meslektaşların da karşılaşması tehlikesi karşısında Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği'nde avukatlık hizmetinin yerine getirilmesi mümkün değildir.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 95. maddesinin 1, 4, 20 ve 21. fıkraları uyarınca Ankara Barosu üyelerini, Baro Yönetim Kurulu meslektaşlarını ve bir bütün olarak da insan haklarını korumakla görevlidir. Aynı yasanın 57. maddesi uyarınca bu zorunluluk diğer yargı mensupları için de geçerlidir. ‘09.11.2018 tarihli saldırının benzerlerinin bir daha asla yaşanmamasına yönelik bir teminat ve saldırıya dair hassasiyetin bir göstergesi olarak 2018/202154 soruşturma sayılı dosyanın şüphelisi kolluk personelinin kimlik bilgilerinin derhal Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Ankara Barosu’na yazılı olarak bildirilmesi ve İstenilen bilgi verilmek suretiyle idari ve cezai tahkikatların ilerlemesi sağlanana dek, kurumumuz eliyle görevlendirilecek diğer meslektaşların beden bütünlüğü, can güvenliği ve mesleğin onuru ile yapılabilmesine yönelik koşulların sağlanamıyor olduğu kabul edilecektir. Görevlendirilen meslektaşlarının can güvenliğini korumak ve mesleğin gereği gibi yerine getirilmesini sağlamak amacıyla yukarıdaki Avukatlık Kanunu' na ve evrensel hukuk ilkelerine uygun talebimiz karşılanana kadar Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği bünyesinde 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 150. maddesi uyarınca herhangi bir avukat ataması yapılmamasına, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği dosyaları kapsamında talep edilecek görevlendirmeler, avukat nezaretinde yapılacak soruşturma aşaması işlemlerinin esasen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde yürütüldüğü de nazara alınarak,hiçbir yurttaşın hak kaybı yaşamaması için avukatlık mesleğinin ve müdafilik görevlerinin gereklerinin Ankara Adliyesi içinde ve savcılık birimlerinde Ankara Barosu Yönetim Kurulu ya da görevlendirdiği gözlemcilerin refakatinde gerçekleşecek şekilde 1136 sayılı yasanın 97/4 hükmü uyarınca yerine getirilmesine.’

2- Aynı gerekçelerle, idari ve cezai tahkikatın ilerlemesinin sağlanması için Av. Büşra Pamukçu' yu darp eden 1. Sulh Ceza Mahkemesinde 09.11.2018 tarihinde görevli mübaşir ve diğer şüphelinin kimlik bilgileri ilgili soruşturma dosyasına ve baromuza bildirilene kadar 1. Sulh Ceza Hakimliği' ne de Avukat ataması yapılmamasına,

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği ile Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğine CMK kapsamında zorunlu müdafi atamalarının 19.11.2018 tarihi itibariyle durdurulacağının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı' na, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü' ne, Ankara Adli Yargı Komisyon Başkanlığı' na ve meslektaşlarımıza bildirilmesine,

OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLMİŞTİR.”