Adli Yıl Açılırken: Türkiye Hukuk Üstünlüğünde 113 Ülke Arasında Sonda

Adli yılın açılışına ilişkin açıklama yapan CHP'nin hukukçu vekili Antmen, Türkiye'nin hukuk üstünlüğünde sonlarda olduğunu vurgulayarak "Yargı yılı açılışı değil kapanışı olacaktır" dedi.03-09-2018 10:47

İleri Haber

CHP'nin hukukçu vekili Alpay Antmen, adli yılın açılışına yönelik bir basın açıklaması yaptı. Türkiye'nin hukukun üstünlüğü endeksinde 113 ülke arasında 101. olduğunu vurgulan Antmen, açıklamada “Yürütmenin başı ve siyasi bir partinin genel başkanı olan Cumhurbaşkanı’nın Sarayı’nda yapılacak törenin adı, adli yıl açılış töreni olsa da, gerçekte bu durum ülkemizde hukukun üstünlüğünün kapanış törenidir” ifadelerini kullandı. 

Yargı mensuplarının kimsenin önünde eğilmemesi ve önlerini iliklememesi için cübbelerinde düğme olmadığını kaydeden CHP’li Antmen “Hukukun üstünlüğü endeksinde 113 ülke içinde 101’inci olan, OHAL koşullarını sürdüren, Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı duymayan, FETÖ terör örgütü hakimlerine her istediklerini veren, mahkemelere talimat yağdıran ve yargıyı kendine bağlayan bir anlayışın sarayında yapılan adli yıl açılış törenine katılmak, alkışlamak ve ayağa kalkmak hukuka yapılacak en büyük saygısızlıktır” dedi.

'YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ SONA ERDİ'

"Bir ülkede adaletin var olduğu hissiyatının yaşayabilmesi hukuk devletinin varlığı ile mümkündür" diyen Antmen, "Yeni adli yıl başlıyor. Ama, maalesef hukuk camiası yeni adli yıla geçen tüm yıllardan daha fazla sancılı ve sorunlu girmektedir. Hukuk devleti ilkesi, tüm hukukçular bir yana, hukukçu olmayan ancak hukuka tabi olan tüm devlet kurum ve kuruluşlarının dahi takip etmesi gereken en önemli ilkedir. Bugün için güzel ülkemizde yargının bağımsız olduğundan ve hukukun üstünlüğü ilkesinin hakim olduğundan söz edemeyiz. Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü sona erdi.  Bir süre önce 'Yargının itibarı yerlerde sürünüyor' sözleri bizzat yargının üst düzey temsilcileri tarafından ifade edilmişti" sözlerini sarf etti.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

"Siyasi iktidarın öncelikle yargıyı siyasallaştırmaktan vazgeçmesi, ama daha da önemli olarak atama ve terfilerde liyakat ve başarıya azami önemi vermesi gerekmektedir" diyen CHP'li Antmen, açıklamasını şu şekilde bitirdi: "Aksi halde Türk Yargı Sistemi çökecektir. Hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmak, yapılan ve yapılmak istenen yanlışlara da ortak olmak demektir. Her şeye rağmen, ümitsizliğe kapılmadan demokrasiye, barışa, kardeşliğe, Cumhuriyetimizin temel kazanımlarına, tam bağımsız yargıya, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkmaya devam etmeliyiz."