Adana’da faturasını ödeyemediği için 370 bin kişinin elektriği kesildi

Adana’da son 5 yılda 370 bin kişinin elektriği faturasını ödeyemediği için kesildi. Enerji şirketleri bu yurttaşlardan 12 milyon 381 bin lira açma kapama bedeli aldı.26-12-2020 23:39

 

Geçtiğimiz son 5 yılda 370 bin kişinin elektriği faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen Adana’da, enerji şirketleri bu yurttaşlardan 12 milyon lira elektrik açma kapama bedeli tahsil etti.

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesinin cevabı Türkiye’deki ekonomik krizin boyutlarını ve faturalardaki soygun düzenini gözler önüne serdi.

 

Orhan Sümer “Son 5 senede 368 bin 928 abone elektrik faturasını ödeyememiş, bir de üzerine ödeyemediği faturası için 12 milyon 381 bin 640 lira açma kapama parası ödemek zorunda kalmış. Ülkemizin geldiği durum budur vatandaşlar en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz halde. Herkesin bildiği gibi Adana sıcak bir iklime sahiptir. İnsanlarımız sanayi ve üretim haricinde kullanmıyorsa doğal gazı evlerinde ocaklarında kullanıyor demektir. Yani en hayati ihtiyaç dahilinde olan şeyler. Adana’da son 5 senede 29 bin 718 vatandaşımız doğal parasını ödeyememiş. Yine ödeyemediği fatura için 749 bin 822 lira açma kapama bedeline cezalandırılmış. Ocaktaki yemeğini pişecek gazın faturasını ödeyememiş insanlara açma kapama parası ödetmek tek kelimeyle haramdır" dedi.