Adana'da aşırı sıcaklar meyve ve sebzelerde yanıklar oluşturdu

Aşırı sıcak nedeniyle Adana'da yetişen karpuz, kavun, şeftali ve domateste yanıklar oluştu.04-07-2021 12:56

Aşırı sıcak nedeniyle Adana'da yetişen karpuz, kavun, şeftali ve domateste yanıklar oluştu. 

Konuya ilişkin konuşan Adana Kabzımallar Odası Başkanı Ali Batman, "Özellikle karpuzu önce poyraz vurdu ardından güneş yaktı. Güneş yanığı olan meyve ve sebzeler çabuk bozulup çöpe gidiyor. Tarım arazilerinde güneş yanığı nedeniyle önemli zararlar oluştu. Bu nedenle ürün azalınca fiyatları da yükseldi" ifadelerini kullandı.

SICAKLIKLAR BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK

Hava sıcaklığının haziranın sonuna doğru aniden arttığını ve etkisini günlerdir sürdürdüğünü belirten Batman, bir süre daha aynı durumun yaşanacağını beklediklerini kaydetti. 

Meyve ve sebzenin güneşten nasibini aldığını vurgulayan Batman, “Örneğin karpuz tam iyi olacak derken poyraz vurdu. Sonra güneş geldi. Yanmaya başladı. Güneşten sarardığı için fiyat kırıldı. Çünkü yanan karpuzun 2 gün içinde tüketilmesi gerekir aksi takdirde çöpe gider. Şeftali de güneşten dolayı zarar gören meyvelerden fiyatı arttı. Çünkü yanan şeftali direkt çöpe gidiyor. Ayrıca kavun ve domates de en çok zarar gören ürünler arasında. Pandemi, piyasa derken bu sefer de iklim şartları üreticiyi mağdur etti” diye konuştu. 

MEYVE VE SEBZELERDE GÜNEŞ YANIKLARI

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında belirli günlerde açılan semt pazarlarının 1 Temmuz sonrası haftanın 7 günü açık olmasının üreticiyi sevindirdiğini söyleyen Batman, yaşanan sıkıntılara rağmen bu durumun piyasaya nefes aldıracağını kaydetti. Kentteki semt pazarı esnafı da tezgahlarındaki birçok meyve ve sebzede güneş yanığı olduğunu söyledi. (DHA)