Adana’da Alevilerin evleri işaretlendi

Adana’da Alevi yurttaşların evleri henüz yakalanmayan kişiler tarafından sprey boya ile işaretlendi ve ‘kızılbaş’ yazıldı. Meselenin siyasi yönü olup olmadığını merak eden mahalleli, “Maraş olayları yeniden gündeme getirilmeye çalışıyorlar” dedi.26-08-2021 11:04

Adana'nın Seyhan ilçesinde Uçak Mahallesi'ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evine yeşil sprey boya ile çarpı işareti konuldu, "kızılbaş" yazıldı. Polise haber veren mahalle halkı, olayı yapanların hâlâ bulunmadığını söyledi. Mahalleye giden emniyet görevlileri işaretlerin üstünü başka bir boya ile boyadı. Tedirgin olan mahalleli olayın aydınlatılmasını istiyor.

Evrensel’den Adnan Karataş’ın haberine göre; mahallede oturan Cem Erenler, başka bir evin duvarına da kızılbaş yazıldığının farkına varınca emniyete haber verdiklerini söyledi. Erenler, "Biz buna anlam veremediğimiz için çok önemsemedik. Fakat diğer bir evde kızılbaş yazısını görünce emniyete olayı bildirdik” dedi. Ailesine, yakınlarına zarar verilecek diye tereddüt ettiklerini dile getiren Erenler, bu durumun kaygılarını artırdığını, psikolojik açıdan etkilendiklerini söyledi. Kimin yaptığına dair belirsizlik olduğunu belirten Erenler, bir an önce faillerin yakalanıp cezalandırılmasını istediğini söyledi. Erenler, "Bu tarz provakatif eylemlere karşı mahalle halkı olarak örgütlü olmak zorundayız" dedi.

AMAÇ İNSANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK

Duvarlarına kızılbaş yazılan, ismini belirtmek istemeyen aile ise bu durumun kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. Kendilerinin ilk başta fark etmediklerini belirten aile yazıyı komşularının fark ettiğini söyledi. Kendilerinin Dersimli olduklarını belirten aile, bu durumun siyasi bir şey olduğunu ifade etti. Aile, "Bizim kimse ile düşmanlığımız yok, kendi halimizde bir aileyiz, şaşırdık bu duruma" dedi. 35 yıldır Uçak Mahallesi'nde oturduklarını söyleyen aile, olayın ardında insanları birbirine düşürme amacı olduğunu ifade etti. Aile, olayın araştırılıp soruşturulmasının gerektiğini vurguladı.

‘MARAŞ YENİDEN GÜNDEME GETİRİLİYOR’

İsmini vermek istemeyen başka bir mahalleli, 3-4 yıl öncesinde de mahallede farklı bir sokakta benzer bir olay olduğunu hatırlatarak "Sokakta kamera olmadığı için doğrudan kimseyi suçlayamıyoruz" dedi. "Meselenin siyasi bir yanı var mı yok mu bilmiyoruz" diyen mahalleli, "Bu olaylar biz Alevi toplumunu huzursuz ediyor. Maraş olayları yeniden gündeme getirilmeye çalışıyorlar gibi" diye konuştu.