Adana'da 3 yılda 498 bin metrekare hazine taşınmazı satıldı

CHP'li Orhan Sümer'in Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiği soru önergesiyle Adana'da, 3 yılda 498 bin metrekare hazine taşınmazının satıldığı ortaya çıktı.25-12-2020 09:08

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Adana’da hazine taşınmazlarının satışı ve kiralanmasını kamuoyu gündemine taşıdı. Adana’da son 3 yıl içerisinde 498 bin metre kare Hazine taşınmazının satıldığını ve 34 milyon metre kare Hazine taşınmazının kiraya verildiğini söyleyen Sümer, “Adana'dan elde edilen 50 milyon liralık gelir var ama vatandaşın yararına olacak, beklenti içindeki birçok kesimin yarasını saracak 1 liralık yatırım yapılmamış” dedi.

CHP'li Sümer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiği yazılı soru önergesinin cevabına kamuoyuyla paylaştı. Yanıta göre, Adana’da son 3 yıl içerisinde 498 bin metre kare Hazine taşınmazının satıldığını ve 34 milyon metre kare Hazine taşınmazının kiraya verildiğini söyleyen Orhan Sümer, “Güçlü devletler hazine arazilerini, taşınmazlarını satma politikaları sergilemezler. Buraları gerekiyorsa yenileyip üretime kazandırırlar'' dedi ve ekledi:

''İçinde olduğumuz dünya düzeninde artık devlet destekli projeler maliyet açısından daha uygun olduğundan tercih edilir ve ihracatta önemli rol oynar duruma gelmiştir. Ne yazık ki bu durum ülkemizde tam tersine işliyor. Devlet dövizle yapılan anlaşmalarda, müteahhiti koruyacak garanti sistemleri veriyor. Ya da hazineye ait taşınmazı satarak elden çıkarıyor. Oysa katma değer açısından çok daha faydalı olabilecek projeler üretilebilir. Biz Adana ile ilgili olan kısmı gündeme getiriyoruz ancak memleketimizin birçok ilinde durum aynı.”

'SATILAN HAZİNE ARAZİLERİNİN GELİRLERİNDEN ADANALI FAYDALANSIN'

İstanbul Gerçeği'nden Dilfiraz Değerli'nin haberine göre, Orhan Sümer, “İktidarları eleştirmek, doğruyu göstermeye çalışmak, denetlemek muhalefetin görevidir. Bizim söylediğimiz şey tamamen Adana için. Vatandaşlarımız için. Madem hazine arazileri kiralanıyor ve satılıyor, buradan elde edilen gelirden Adanalı faydalansın istiyoruz. Çiftçisine, asgari ücretlisine, emeklisine, gencine, esnafına, sanayicisine, Adanalı yatırımcısına faydası olsun, yaralarını sarsın istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığının son 10 yıldır yatırım listesine baktığımız zaman Adana yok. Çukurova’nın incisi, bölgemizin yıldızı Adana her geçen gün unutulup, görmezden geliniyor” şeklinde konuştu.