Adana ve Hatay'da maske takmak zorunlu hale getirildi

Adana ve Hatay Valiliği, şehirdeki tüm alanlarda maske takma zorunluluğunun getirildiğini duyurdu.31-07-2020 09:44

Adana ve Hatay'da bugünden itibaren tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Böylece Türkiye genelinde maske takma zorunluluğu getirilen il sayısı 58'e yükseldi.

Adana'da ve Hatay'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren tüm alanlarda maske takma zorunluluğu, valiliklerden yapılan açıklamayla duyuruldu.

Adana Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulunun Covid-19 ile ilgili olağanüstü toplandığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Alınan tedbirlerin salgının yayılma hızını düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimizde ek tedbir alınmıştır. Bu kapsamda bugün saat 24.00'ten itibaren vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 lira idari para cezası verilecek olup, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."

'TAZİYELER BİR GÜN İLE SINIRLANDIRILACAK'

Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada da tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildiği, maske ve hijyen kurallarına uyularak taziyelerin bir gün ile sınırlandırılması, il girişlerinde 24 saat ateş kontrolü yapılması, düğünlerde yemek ikramının yasaklanması, uymayanlara cezai işlem uygulanması kararları alındığı belirtildi.