Adalet Bakanı'ndan Brunson açıklaması!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Rahip Brunson davasının savcının değişmesine ilişkin açıklama yaptı. Gül, MHP lideri Bahçeli’nin kendilerine yönelik af çağrısına da yanıt verdi.06-09-2018 11:48

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimevi'nde yargı muhabirleriyle bir araya gelerek adli gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin Amerikalı rahip Andrew Brunson'a ilişkin davanın savcısının görev yerinin değiştirildiği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Gül, "Bunlar ihtiyaç halinde yapılan şeylerdir. Ama dosyaya bakan savcı değil, bildiğim kadarıyla. İzmir'de Başsavcının yapmış olduğu tasarruflardır. Yargı kişilerle değil, sistem üzerinden yürür” cevabını verdi.

BAHÇELİ’NİN ISRARLI AF ÇAĞRISI

Bakan Gül, MHP’nin af talebine ilişkin de, “Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önceki gün açıklama yaptı. Dolayısıyla o konuda tutum belli. Cezaevleriyle ilgili olarak doluluk oranı, yeni yapılacak cezaevleri hususunda çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri belli, onun üzerine söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi.

15 TEMMUZ’A İLİŞKİN KAÇ DAVA AÇILDIĞINI AÇIKLADI

Gül, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin de bilgiler verdi.

“15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açılan 289 dava var, 203'ü sonuçlandı. 86 dosya devam ediyor. Belki Akıncı Üssü davası ve bazı sanık sayısı fazla olan davalar sarkabilir. Onun haricinde tüm darbe yargılamalarının bu yılsonuna kadar biteceğini ümit ediyoruz" diye konuştu.