Adalet Bakanı yargıya güvenin düştüğüne ilişkin raporları kabul etmedi: 'Benim en büyük endeksim kalbimdir'

Adalet Bakanı Gül ülkede yargıya güvenin düştüğü raporlarını kabul etmezken, “Benim en büyük endeksim kalbimdir” dedi.12-11-2020 16:01

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirilen Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Henüz iki yıl önce yürürlüğe giren Anayasa’nın yerine yenisinin yapılması gerektiğini söyleyen Gül, yargıya güvenin ülke tarihinin en düşük seviyelerinde olduğuna ilişkin raporları ise kabul etmedi.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, komisyonda muhalefet milletvekilleri, cezaevlerinin durumu, Kürtçe konuşma yasakları, hâkim ve savcıların yanlı tutumları, uzun gözaltı ile tutukluluk konularında Adalet Bakanlığı’na çeşitli eleştiriler sundu. Muhalefet, özellikle yargıya olan güvenin yok olduğunu ve bu durumun telafi edilemez sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Muhalefetin eleştirilerini yanıtlayan Gül ise şu ifadeleri kullandı:

'BENİM ENDEKSİM KALBİMDİR'

“Benim için en büyük endeks, kalbimdir. Yargıya güvenle, adalete güveni de ayırmak lazım. En iyi endeks insanın kendisi ve toplumun, bizim Türk toplumunun endeksidir. Bu Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ni kim hazırlıyor? ABD Barolar Birliği hazırlıyor. Söz konusu endeks, uzman görüşleri, anketlere dayanıyor. Görüşleri kimlerden aldığı belli değil. İsimler, uzmanların isimleri, hangi bilimsel metot uygulandığı belli değil.”

KÜRTÇE YASAKLARINI AKP KALDIRMIŞ

Kürtçenin yasaklandığını ve iktidar tarafından izinin silindiğine yönelik açıklamalara da yanıt veren Gül, Kürtçenin yasaklanmasını AKP’nin engellediğini iddia ederken, “Kürtçenin önündeki yasakları bizim hükümetimiz kaldırdı” dedi.

YENİ ANAYASA TALEBİ

AKP’nin büyük çabaları sonrasında hayata geçen Anayasa değişiAdalet Bakanı Gülkliği de komisyonda gündeme geldi. Adalet Bakanı Gül, aylar süren propagandaları sonucu yürürlüğe giren Anayasa'ya ilişkin “Türkiye’nin baştan sona, ruhuyla, lafzıyla yeni ve sivil bir Anayasa’ya ihtiyacı olduğunu ben de düşünüyorum. Bu konu Meclis’in takdirindedir” ifadelerini kullandı.