Adalet Bakanı Gül'den gençlere tavsiye: 'Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin'

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İstanbul Üniversitesi'nde katıldığı etkinlikte öğrencilere "Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin" tavsiyesinde bulundu.21-11-2021 14:35

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen "Meclis Simülasyonu" etkinliğinin kapanış programına katılarak açıklamalarda bulundu. Parlamentoda her görüşün dile getirilmesinin önemli olduğunu söyleyen Gül, "Muhalefet elbette eleştirecek. Demokrasinin en büyük kazanımı muhalefettir. Muhalefet eleştirmezse sadece bir parti Meclis'i temsil eder" diyerek öğrencilere "Dolayısıyla eleştiriden çekinmeyin, eleştirmekten de çekinmeyin" tavsiyesinde bulundu. 

Bakan Gül, öğrencilere hitap ederken, "Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Aklınızı kiraya vermeyin arkadaşlar" ifadelerini de kullanırken, "Sakın ola statükoya teslim olmayın. Sakın ola günü kurtarmaya çalışmayın. Şu konjonktür geçsin demeyin. gerekirse köprüden geçmeyin. Köprüden geçip onurunuzu zedeleyecekseniz köprüyü kullanmayın" tavsiyesinde de bulundu.

Gül'ün açıklamaları şöyle: 

"Meclis demokrasimizin gücü ve güvencesidir değerli arkadaşlar. Buraya sizin gibi genç arkadaşların katılımıyla Meclis'teki çıta daha da yükselecektir. Bildiğiniz gibi son Anayasa değişikliği ile birlikte 18 yaşı bitiren gençlerimiz milletvekili olabileceklerdir. O yüzden sizin gibi genç arkadaşların gelecekteki yansıması bizim için çok önemlidir. Değerli arkadaşlar, Meclisimiz yine 15 Temmuz hain darbe girişiminde bir kez daha gazi olmuştur. O gece orada bulunan bir milletvekili olarak Meclis kubbesinin üzerine bombaların düştüğünü bizzat yaşayan bir arkadaşınızım. Meclis orada da tüm değerleriyle bir siyasi partinin temsilcileriyle milletin iradesine karşı bu hain saldırının karşısında dimdik durmuştur. İnsan farklı insanları tanımak, farklı görüşleri dinlemekten asla çekinmemeli.

'KİMSENİN YAŞAM TARZINIZA MÜDAHALE ETMESİNE İZİN VERMEYİN'

Parlamentoya da hâkim olan ruh her görüşün her düşüncenin orada tartışılmasıdır. Ne olursa olsun arkadaşlar, kürsüde kim ne söylerse söylesin ona tahammül edeceksiniz. Bunun adı demokrasidir. Muhalefet elbette eleştirecek. Demokrasinin en büyük kazanımı muhalefettir. Muhalefet eleştirmezse sadece bir parti Meclis'i temsil eder. Dolayısıyla eleştiriden çekinmeyin eleştirmekten de çekinmeyin. Sizlere cetvelle 'gençler şöyle profilde olun' diyenleri elinizin tersiyle itin. Kimse size bir cetvelle şablon çizemez. Size 'gençler böyle giyineceksiniz, böyle olacaksınız' diyemezler. Siz alın cetveli, siz siyasete ödev verin. Bu milletin geleceğini siz belirleyin. Kimsenin sizin yaşam tarzınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Aklınızı kiraya vermeyin arkadaşlar.

'ŞU KONJONKTÜR GEÇSİN DEMEYİN, KÖPRÜDEN GEÇİP ONURUNUZU ZEDELEYECEKSENİZ KÖPRÜYÜ KULLANMAYIN'

İnsan özgür düşündüğü için özü gürdür, kıymetlidir, değerlidir. Sakın ola statükoya teslim olmayın. Sakın ola günü kurtarmaya çalışmayın. Şu konjonktür geçsin demeyin, gerekirse köprüden geçmeyin köprüden geçip onurunuzu zedeleyecekseniz köprüyü kullanmayın. Değerli arkadaşlar empati duygunuzu geliştirin. Meclis'te o kadar patırtı gürültü, olur arka tarafta çay içerler. Çünkü hepsi farklı partilerden bile olsa kendi bakış açılarıyla değerlendirme yapıyorlar.

'GELECEK YIL İLK 100 BİNE GİRENLER HUKUK FAKÜLTESİNE GİREBİLECEK'

Hukuk fakültelerine girişte 2019 yılında il 190 bin başarı puanına sahip olanlar girebiliyordu, biz bunu 125 bine indirdik. Gelecek yıl ilk 100 bine girenler hukuk fakültesine girecek" (DHA)