Açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek isteyen annelere yine polis saldırdı!

Açlık grevlerine destek vermek için İstanbul ve Diyarbakır’da açıklama yapmak isteyen tutuklu ailelerine saldıran polis, 15 kişiyi gözaltına aldı.02-05-2019 16:55

İstanbul ve Diyarbakır’da açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek için tutuklu yakınlarının yapmak istediği açıklamalar engellenirken, 15 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

İstanbul’da tutuklu yakınlarının, Bakırköy Cezaevi önünde başladıkları nöbet eylemine polis saldırdı.

Oturma eylemi başlatan ailelerin yanına gelen polisler, cezaevi önünde eylem yapmanın yasak olduğunu söyledi. Bunun üzerine aileler, “Biz buraya pikniğe gelmedik. Çocuklarımız ölüyor. Cezaevi duvarına bakmak bile bize nefes veriyor” dedi.

Ardından polis 15 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler, Kartaltepe Güvenlik Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltı işlemi sırasında polisin, orada bulunan avukatları da darp ettiği belirtildi.

MA’nın aktardığına göre saldırı sırasında bir polis “İnsan evladı değiller ki” diyerek, ailelere hakaretlerde bulundu.

Aileleri takip etmek için cezaevi önüne giden gazetecilerin çektiği görüntü ve fotoğraflar da polisler tarafından el konularak silindi.

DİYARBAKIR

Açlık grevlerine dikkat çekmek için Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda açıklama yapmak isteyen tutuklu yakınlarına dönük polis saldırısında bazı anneler baygınlık geçirdi. Aileler müdahale sonrası Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) binası önünde oturma eylemine başladı.

Diyarbakır’da süren açlık grevleri ve başlanan ölüm orucuna dikkat çekmek amacıyla Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı'na açıklama yapmak isteyen tutuklu yakınları polis engeli ile karşılaştı. Polisler, yapılmak istenen açıklama öncesinde parkın içi ve çevresini ablukaya aldı. Buna rağmen simgeleri haline dönüşen beyaz tülbentleri ile parka gelen tutuklu anneleri ve yakınları, polislerce zorla dışarı çıkarılmak istendi. 

Bu anlarda bir anne, kendisini çekiştirerek parktan dışarı çıkarmaya çalışan bir kadın polis tarafından darp edildi. Diğer anneler de bu şekilde yapılan polis saldırısı sırasında fenalık geçirdi. 

ANNELER POLİS ÇEMBERİNDE

Parktan zorla çıkarılan tutuklu yakınları, açıklama yapmak konusundaki ısrarları ile yeniden polis ablukasındaki parka girmek istedi. Ancak parkın girişinde çevik kuvvet polislerince önleri kesilen tutuklu yakınları çembere alındı. Polisler annelerin yanı sıra HDP yöneticileri ve üyelerinin de parka girmesine izin vermedi. 

POLİS HDP’LİLERİ SUÇLADI

HDP Milletvekili Remziye Tosun ile dğer partili yöneticilerin açıklama yapılmasına engel olunmaması konusunda polis müdürleri ile yaptıkları uzun görüşmeden de sonuç çıkmadı. Polislerin, o anlarda HDP’lileri, anneler ile devleti karşı karşıya getirmekle suçlaması dikkat çekti. 

ANNELER OTURMA EYLEMİNDE

Çevik kuvvet polislerinin çembere aldığı tutuklu yakınları, bir süre sonra parktan uzaklaştırılmaları üzerine parka yakın mesafede bulunan TUAY-DER binasının önüne geçti. Tutuklu yakınları, bina önünde polis ablukası altında oturma eylemine geçti.Tutuklu yakınlarının oturma eylemi sürüyor. (MA)