Açlık grevcilerinin ailelerine saldırı: 6 gözaltı

Açlık grevlerine destek amacıyla Bakırköy Cezaevi önüne yürümek isteyen ailelere polis saldırdı. 6 kişi gözaltına alındı.04-05-2019 17:15

'PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması' talebiyle çocukları açlık grevinde olan ailelerin Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlattığı nöbet eylemine bir kez daha polis saldırdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Dilşat Canbaz Kaya, Ali Kenanoğlu ile Tuma Çelik ailelere destek olmak amacıyla eyleme katıldı.  

'BEN SENİN ÜSTÜNÜM'

E-5 otoyolunda buluşan aileler cezaevi önüne yürümek istedi. Kısa sürede ailelerin etrafını saran polis, "Bugün görüş yok, ne işiniz var burada" diyerek ailelerin dağılmasını istedi. HDP milletvekili Dılşat Canbaz Kaya, "Görüş olmayabilir. Biz yürüyeceğiz. Cezaevi önüne gitmemizi kimse engelleyemez" dedi. HDP Mardin milletvekili Tuma Çelik de "Sen önce üstlerinle doğru konuşmayı öğren" deyince polis, "Burada ben senin üstündeyim" ifadelerini kullandı. 

Polis milletvekillerinin yaptıkları tüm görüşmelere rağmen eyleme saldırdı. Polisler, avukatlar Murat Aksak ve Meltem Özel ile tutuklu anneleri Simamperi Akyıldız, Huri Turgut, Behiye Dağ, Necibe Baran'ı yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Kartaltepe Polis Karakolu'na götürülürken alanda kalan anneler durumu slogan ve zılgıtlarla protesto etti. 

MA'nın haberine göre, ailelerin otobüs durağına gitmesi üzerine polisler durağı ablukaya aldı. Duruma tepki gösteren HDP'li Dilşat Canbaz Kaya, "Tüm basın mensupları çeksin yapılan bu muameleyi herkes görsün. Tutuklu anneleri otobüs durağına bile polis ablukası altında gidiyor" dedi. .

Cezaevi önünden ayrılan aileler HDP Fatih İlçe Örgütü binasına geçti.