Açıklanan işsizlik rakamlarına CHP'den tepki: 'Yeni başkan göreve hızlı başladı'

Erdoğdu, TÜİK verilerinden hareketle Türkiye'de çalışma çağındaki nüfusun son bir yılda 1 milyon 66 bin kişi arttığını, bu artışın iş gücüne de yansıması beklenirken tam tersi iş gücünün 2 milyon 235 bin azaldığını belirtti.10-06-2020 17:37

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu TÜİK’in açıkladığı mart ayı işsizlik rakamlarına ilişkin, "Başına Emine Erdoğan'ın özel kalem müdürünün eşinin atandığı TÜİK'in rakamları bu kadar çarpıtarak halkla alay etmeye hakkı yok. Gerçek rakamların sürekli gizlenmesi artık bu iktidarın yönetim şekli oldu. Bu kadarı gerçekten fazla. Yeter artık" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik verilerini eleştirdi. Erdoğdu, TÜİK verilerinden hareketle Türkiye'de çalışma çağındaki nüfusun son bir yılda 1 milyon 66 bin kişi arttığını, bu artışın iş gücüne de yansıması beklenirken tam tersi iş gücünün 2 milyon 235 bin azaldığını belirtti.

TÜİK'in istatistiklerine toplam 3 milyon 301 bin kişinin yansımadığını savunan Erdoğdu, "Bunu rakamlara dahil ettiğimizde dar tanımlı gerçek işsizlik rakamı yüzde 21,8, gerçek işsiz sayısı 9,5 milyon. Eğer bu rakama iş bulma umudunu yitirenler, mevsimlik ve geçici çalışanlar eklenirse geniş tanımlı gerçek işsizlik oranı yüzde 27,7'dir ve bu Cumhuriyet tarihinin rekorudur” ifadelerini kullandı.

‘AKP KAĞIT ÜZERİNDE MUCİZELER YARATMAYA DEVAM EDİYOR’

TÜİK'in verilerine göre şubat ayında işsizlik oranı yüzde 13,6 iken yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının başladığı mart ayında pek çok işyeri kapanmasına rağmen 13,2 olduğunu kaydeden Erdoğdu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çalışma çağındaki nüfus bir önceki aya göre 110 bin kişi daha artarak 62 milyon 198 bine yükseldi. Yeni gelen 110 bin kişi istihdama dahil olmadığı gibi mevcut iş gücünden bir önceki aya göre 878 bin kişinin de azaldığını görmekteyiz. TÜİK, tıpkı önceki aylarda olduğu gibi rakamlarla sihirbazlık yaparak işsiz sayısındaki artışı gizliyor. İŞKUR, işsizlik ödeneğinin 2 katına çıktığını açıklarken, istihdam edilenlerin sayısı azalmışken işsizlik nasıl azalır? Aynı anda hem işsizliği hem istihdamı aynı anda düşürme başarısı gösteren AKP iktidarı, kağıt üzerinde mucizeler yaratmaya devam ediyor."

‘GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI 9,5 MİLYON KİŞİYE YÜKSELDİ’

Erdoğdu, zamana bağlı eksik istihdam ve yetersiz istihdam da eklendiğinde işsizlik oranının 150 baz puan artışla yüzde 26'dan yüzde 27'ye, geniş tanımlı işsiz sayısının ise 9,5 milyon kişiye yükseldiğine işaret etti.

İŞ YERLERİNİ KAPATARAK İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE BAŞARILI OLAN BAŞKA ÜLKE YOK’

Türkiye'de koronavirüs salgınının 18 Mart itibarıyla etkisini gösterdiğini ve bazı iş yerlerinin kapandığını belirten Erdoğdu, şöyle devam etti:

"Oysa TÜİK'in yayınladığı iş gücü istatistikleri Covid-19 salgınının iş gücü piyasasını hiç etkilemediğini söylüyor. Çalışma çağındaki nüfus artarken işgücüne dahil olan nüfusun azalması ile oluşturulan bu sihir sürdürülürken, 3 ay ve daha kısa süre için ücretsiz izne ayrılanların istihdam içerisinde değerlendiriliyor olması da bu illüzyonun sürmesini sağlıyor. İş yerlerini kapatarak işsizlikle mücadelede başarılı olabilen dünyada başka bir ülke yok."

İşten çıkartmaların yasaklanması ve kısa çalışma ödeneği gibi desteklerin, istihdamda olumsuz görünümü sınırlandırdığını kaydeden Erdoğdu, sektörel bazda istihdam değişimlerine bakıldığında ise durumun daha net görüldüğünü, özellikle hizmetler sektörünün çok sert darbe aldığının ortaya çıktığını belirtti.

'YENİ BAŞKAN GÖREVE HIZLI BAŞLADI'

"TÜİK'e atanan yeni başkan göreve hızlı başladı" ifadesini kullanan Erdoğdu, "Başına Emine Erdoğan'ın özel kalem müdürünün eşinin atandığı TÜİK'in rakamları bu kadar çarpıtarak halkla alay etmeye hakkı yok. Gerçek rakamların sürekli gizlenmesi artık bu iktidarın yönetim şekli oldu. Bu kadarı gerçekten fazla. Yeter artık." değerlendirmesinde bulundu.