AB'nin Türkiye'ye ödediği fonlardan iki yılda 1.2 milyar euro kesildi

AB'nin Türkiye'ye ödediği fonlarda son iki yılda 1.2 milyar euro kesinti yapıldı. Kesinti gerekçesi olarak ise "Reformlarda, temel hak ve hürriyetler konusunda ilerleme sağlanamaması" gösterildi.04-11-2019 17:59

AB, insan hakları ihlallerinden dolayı 2017'den bu yana Türkiye'ye toplam 1.2 milyar eurodan fazla fon kesintisi yaptı. Gerekçe olarak "Reformlarda, temel hak ve hürriyetler konusunda ilerleme sağlanamaması" gösterildi.

Euronews’ten Gülsüm Alan’ın haberinde, Avrupa Komisyonu'nda çalışan üst düzey bir yetkiliden alınan bilgilere göre, fon kesintisine gösterilen bir diğer gerekçe Ankara'nın Avrupa Birliği (AB) standartlarında demokratik değerleri geliştirecek nitelikte projeler geliştirmemesi.

Bir Avrupa Komisyonu sözcüsü, daha önce Türkiye'ye yapılan yardımların yüzde 40 oranında azalacağını, 2018-2020 yılları arasında 759 milyon euro kesinti yapılacağını belirtmişti.

DAHA DA DÜŞÜRÜLMESİ BEKLENİYOR

Bu arada, ekonomik anlamda birçok alanda dikkatli davranmaya çalışan AB, 2021-2027 uzun vadeli bütçesini tartışıyor. Bu kapsamda, Türkiye'ye ayrılan yardımların, reformların yapılmaması halinde daha da düşürülmesi bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu (AP) geçtiğimiz mart ayında Avrupa kurumlarına çağrıda bulunarak Ankara ile müzakerelerin askıya alınmasını ve fon kesintisine gidilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'de gerçekleşen darbe girişiminden bu yana Türkiye'nin AB’ye üyelik müzakereleri donmuş durumda. Gümrük Birliği'nin reforme edilmesi veya vize muafiyeti Brüksel'in gündeminde bulunmuyor.