Abdülkadir Selvi: MHP, ittifak halinde ayrı bir seçim barajı istiyor

Bu yasama yılında çıkması beklenen ancak Cumhur İttifakı partileri tarafından gündeme getirilmeyen seçim düzenlemeleriyle ilgili yandaş yazarın yazısı dikkat çekti. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'ye göre, MHP'nin iki başlıkta çekinceleri sürüyor.22-07-2021 11:01
İleri Haber

Cumhur İttifakı bileşenleri arasında seçimlerle ilgili yapılması gündemde olan yasal düzenlemelere ilişkin görüş ayrılıkları, Hürriyet’in yandaş kalemlerinden Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısına yansıdı. 

Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Kanunu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve seçim barajının düşürüleceğini iddia eden Selvi, MHP’nin iki konuda çekinceleri olduğunu aktardı. Abdülkadir Selvi yazısında, “MHP ittifak halinde ayrı bir seçim barajı getirilmesini istiyor. (…) Daraltılmış bölge için 6-7 milletvekiline göre değil, en az 10 milletvekiline bölünecek şekilde uygulanmasını istiyor” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MHP ile uzlaşmaya önem verdiğini de öne süren Selvi yazısında, “Seçim yasasıyla ilgili son durumu soracak olursanız, ittifak olursa çıkar, ittifaksız çıkmaz” satırlarına yer verdi.