'ABD'nin Suriye'de kalması için hiçbir yasal zemin yok'

Konuya ilişkin açıklama yapan sözcü, "ABD'nin Suriye'de kalması için tek bir yol var" dedi.24-07-2018 19:51

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Suriye'de askeri operasyon gerçekleştirmeye devam etmek için hiçbir yasal dayanağı olmadığı, ülkedeki varlığını sürdürmek için tek mümkün yolun Moskova ve Şam ile göçmenlerin geri dönmesi için işbirliği yapmak olduğu ifade edildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel'in göçmenlerin Suriye'ye dönmesi konusunda Rusya ile işbirliği yapılamayacağı yönündeki açıklamalarını değerlendiren Konaşenkov, ABD ordusunun Suriye'de operasyonlarına devam etmesi için yasal bir zemin olmadığını söyledi.

‘IŞİD VE EL NUSRA KILIFINI KULLANIYORLAR’

Konaşenkov, ABD'nin Suriye'de kalmak için her zaman IŞİD ve El Nusra (yeni adıyla Fetih el Şam) ile mücadele kılıfını kullandığını belirtti ve Votel'in açıklamalarıyla ABD Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi pozisyonunu itibarsızlaştırıp ülkede bulunmalarını daha da gayrimeşru hale getirdiğini söyledi.

‘İŞBİRLİĞİ YAPMIYORLARSA GİTSİNLER’

Konaşenkov "ABD, Ortadoğu'da böyle bir işbirliği imkânı görmüyorsa, en iyi sonuç ülkedeki barış sürecini engellememeleri ve ABD askerlerini en kısa zamanda Suriye topraklarından çıkarmaları olacaktır" dedi.

Konaşenkov, Rusya 2015'te Suriye'deki operasyonlarını başlatana kadar, ABD ile koalisyonun eylemsizliği yüzünden ülkedeki terörist sayısında ve teröristlerin kontrolündeki bölgelerde sadece artış gözlendiğini ifade etti. (Sputnik)