ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi değişti

ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ün istifasının ardından göreve, Suriye Özel Temsilcisi olan James Jeffrey atandı.05-01-2019 11:14

Brett McGurk'ün ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilciliği görevinden istifa etmesinin ardından, göreve hala ABD Suriye Özel Temsilciliği görevini yürüten James Jeffrey atandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino yaptığı yazılı açıklamada "Büyükelçi James Jeffrey, IŞİD karşıtı Küresel Koalisyon Özel Temsilciliği görevini yürütecek" ifadesine yer verdi. 

JEFFREY SURİYE ÖZEL TEMSİLCİLİĞİ'Nİ DE SÜRDÜRECEK

Jeffrey'nin Suriye Özel Temsilciliği'ni de sürdüreceğine dikkati çeken Palladino, "Büyükelçi Jeffrey Dışişleri Bakanlığı ile IŞİD karşıtı küresel koalisyon arasındaki ilişkileri ve IŞİD'in kalıcı olarak yenilmesi dahil ABD'nin Suriye ve Irak'taki hedefleriyle tutarlı bir şekilde ortak ve müttefiklerimizle koordinasyon içinde Başkan Trump'ın Suriye'den ABD askerlerinin çekilmesini uygulama konusunda koordinasyon sağlayacak" ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilciliği görevini eski Büyükelçi Brett McGurk yürütüyordu. 

Mcgurk, ABD yönetiminin, 19 Aralık'ta Suriye'den çekilme kararı almasının ardından istifa etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise istifanın ardından, "Şubatta görevinden ayrılıyordu ama şimdi istifa etti. Medya şovmeni? Yalan medya, hiçbir anlamı olmayan bu olayı büyütüyor" değerlendirmesini yapmıştı.