ABD'nin eski üssü nedeniyle kanser ölümleri arttı

ABD’nin Portekiz'in Terceira adasında Soğuk Savaş döneminden sonra kapattığı Lajes üssünde kanser vakalarında ciddi bir artış yaşandı.23-02-2018 21:18

ABD’nin Portekiz’deki askeri varlığı yerel halk için trajik sonuçlara neden oldu. Ruptly’ye göre ABD’nin Portekiz’in Terceira adasındaki Lajes askeri üssü civarlarında kanser vakalarında ve bu sebeple yaşanan ölümlerde artış gözlendi. Ruptly’ye konuşan Portekizli bilim insanları, hastalıklara neden olan toprak kirliliğinin nedeninin açıklanamadığını belirtiyor. Soğuk Savaş döneminden beri ABD’nin bölgeye gizlice nükleer silah konuşlandırdığından şüphelenen Portekizliler ise olayla ilgili inceleme başlatılmasını istiyor.

ABD de üsteki askerler arasındaki ölüm oranının yüksek olması nedeniyle adaya 1990’lı yıllarda özel bir komisyon göndermişti, ancak komisyonun araştırmalarının sonucu gizleniyor. Bu sebepten ada halkı, ABD’ye karşı bir öfke duyuyor ve olanlar için bir bedel ödemesi gerektiğini savunuyor.

'BİR ŞEYLER MAHSÜLLERİN YANMASINA SEBEP OLUYOR'

Adada, çevresel sorunların bir sembolü haline gelen Bald Hill’e (Kel Tepe) dikkat çeken Lima, bölgedeki çiftçilerin tepede bir şeyler yetiştirmek için yıllardır çalışmalar gerçekleştirdiğini ancak hiçbir sonuç alamadığını belirtti.

Lima “Bizim topraklarımızı bir düşünün, normalde bir şey ekmesek de her şey yetişiyor. Ancak tepede durum böyle değil. Bizim bilmediğimiz bir şey mahsülleri yanmasına neden oluyor” dedi. Nitekim, tepenin etrafında ABD’nin üssünün kalıntıları bulunuyor.

'TEK FARK ABD ÜSSÜNÜN YARATTIĞI KİRLİLİK'

Lizbon Sağlık Yüksek Okulu’ndan Profesör Norberto Messias da yaşananların bir tesadüf olmadığını savunuyor. Messias “Buradaki halkın genleri, kültürü, yeme alışkanlıkları diğer Portekizliler gibi. Tek fark burada ABD’nin Lajes üssünün yarattığı kirliliğin olması” dedi.

'GİZLİ BİR ANLAŞMA VAR'

Lajes üssü, Soğuk Savaş’ın bitmesinin ardından, ABD uçakları için yakıt ikmal ihtiyacı devam etmesine rağmen 1994’te resmi olarak kapatılmıştı. Ancak Portekizli internet kullanıcılarına göre ada ile ABD arasındaki ilişkiler devam ediyor. Üssün kapatılmasına rağmen ABD nedeni belli olmayan bir şekilde, ada bütçesine destek veriyor.Bu bağlamda konuşan Portekizli araştırmacı gazeteci Nuno Simash Washington’ın Portekiz hükümeti ile adaya nükleer silah konuşlandırma yönünde gizli bir anlaşma imzaladığını belirtti.