ABD'nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu cihatçıyı Pakistan serbest bıraktı

ABD’nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu cihatçı Pakistan tarafından serbest bırakıldı.26-11-2017 10:58

ABD'nin 2008'de Hindistan'ın Mumbai kentinde düzenlenen saldırılardan sorumlu tuttuğu ev hapsindeki Leşker-i Tayyibe örgütünün kurucusu Muhammed Said, Pakistan tarafından serbest bırakıldı. ABD tarafından yapılan açıklamada, cihatçının tekrar tutuklanıp yargılanması çağrısında bulunuldu.

Rudaw'ın aktardığına göre; açıklamada, Leşker-i Tayyibe’nin terör örgütü olarak tanındığını vurgulanarak,  "Said’in suçlu olduğuna dair açık bir uluslararası konsensüs var. Aralık 2008’de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1267 sayılı kararı gereğince yaptırım uygulanmıştı" denildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın da Said'i 2012'de Küresel Terör Listesi'ne eklediği ve ABD hükümetinin Said’in başına 10 milyon dolar ödül koyduğu hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Pakistan'ın yargılamayıp ceza veremediği Said'in serbest bırakılması, Pakistan’ın küresel terörle mücadeleye bağlılığı konusunda rahatsız edici bir mesaj veriyor ve Pakistan'ın topraklarında terör barındırmayacağına yönelik iddialarıyla ters düşüyor. Pakistan Said'i tutuklayıp suçları için onu cezalandırmazsa bu durumun ikili ilişkiler ve Pakistan'ın uluslararası itibarı konusunda sonuçları olacaktır."