ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği yakınlarına iki füze düştü

ABD'nin Irak'ın başkenti Bağdat'taki Büyükelçilik binası yakınlarına gece yarısı iki füze düştüğü bildirildi.02-03-2020 07:56

ABD'nin Irak'ın başkenti Bağdat'taki Büyükelçilik binası yakınlarına iki adet füze düştüğü bildirildi. Olayda can kaybı yaşanmadığı açıklandı.

Güvenlik kaynaklarının Reuters ajansına verdiği demeçte, iki katyuşa roketinin Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet binaları ve yabancı misyonlara ev sahipliği yapan Yeşil Bölge'ye düştüğü belirtildi. Güvenlik kaynakları olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığı bilgisini de paylaştı.

Olayla birlikte devreye giren alarm sistemiyle sirenlerin çaldığı belirtildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde de siren sesleri ve arka plandaki patlamalar duyuluyor.

NE OLMUŞTU?

Patlama seslerinden kısa bir süre önce Irak'ta yeni hükûmeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Allavi, güvenoyu oturumunun bir hafta içinde ikinci kez ertelenmesi nedeniyle görevden çekilmişti.

Irak'ın en yoğun askeri ve güvenlik önlemlerinin alındığı Yeşil Bölge'de ABD ve İngiltere gibi ülkelerin yanı sıra birçok yabancı ülke temsilciliği, askeri ve hükümet binaları da bulunuyor. Yeşil Bölge, birkaç aydır füze saldırılarının hedefi haline gelmişti.