ABD'nin Afganistan yalanları ortaya çıktı

ABD'nin işgali başarılı ve doğru göstermek adına dezenformasyona imza attığı ve gerçek verileri kamuoyundan sakladığı ortaya çıktı.09-09-2018 23:57

ABD’li yetkililerin, 2001 yılından bu yana Afganistan’daki durumun ilerleyişine dair abartılı ve yanlış raporlar yayımlayarak kamuoyunu yanlış yönlendirdiği ortaya çıktı.

New York Times’ın haberinde, Afgan hükümetinin ülkenin yüzde 56’sını kontrol altında tuttuğuna dair yayınlanan raporların aksine, hükümetin ülkenin yalnızca yüzde 29’luk bir kısmını kontrol ettiği açıklandı.

MARSHALL PLANI’NDAN DAHA FAZLA

Haberde, Afganistan’daki çatışmalarda 2 bin 200 ABD askerinin öldüğüne ve ABD’nin Taliban’la mücadele ve ülkeyi yeniden inşa etmek için 840 milyar dolar harcadığı bilgisi paylaşılırken, bu rakamın İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’nın yeniden inşası için Marshall Planı çerçevesinde harcanan rakamdan daha fazla olduğu yazıldı.

TALİBAN GÜÇLENİYOR

Bu yatırımın ABD’lilerin tepkisini çektiğinden dolayı, ABD hükümetinin Taliban’ın yenildiği şeklinde bilinçli bir dezenformasyona imza attığı iddialarının paylaşıldığı haberde, halka yansıtılanın aksine, 2017’den bu yana Taliban’ın ABD işgalinden beri en fazla Afgan toprağını elinde tuttuğu da belirtildi.

YAŞAM STANDARDI VERİLERİ DE YALAN

Haberde, ABD’nin sadece savaşın ilerleyişi konusunda değil, Afganistan’daki yaşam koşulları konusunda da yanlış bilgiler paylaşıldığı belirtilirken, ABD hükümetinin 2010’da yayımladığı bir rapora göre, Afganların ortalama yaşam süresinin 63 olduğunu belirttiği ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2009’daki raporunda bu ülkede ortalama yaşam süresini 48 olarak verdiği, küçük yaştaki çocukların ölüm oranının yüksek olduğu bilgisini paylaştığı da iddia edildi.

Gazete, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) geçen yılki raporunda da Afganlıların yaşam süresinin 51 olarak gösterildiğini de yazdı.