ABD'li gazeteci Andre Vltchek'in ölüm sebebi belli oldu

Karaköy'de aracında hayatını kaybeden ABD'li gazeteci Andre Vltchek'in ölümüne ilişkin beklenen otopsi raporu savcılık dosyasına ulaştı.24-10-2020 12:04

ABD ve Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan gazeteci Andre Vltchek'in Karaköy'deki bir otelin önünde aracında ölü bulunmasına ilişkin yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Gazetecinin ölüm nedenine ilişkin beklenen otopsi raporu savcılık dosyasına ulaştı.

Gazeteci Andre Vltchek’in ölümüne ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, beklenen otopsi raporu savcılığa ulaştı. Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda, Andre Vltchek’in kanında uyuşturucu ve uyarıcı maddeler bulunmadığı, ilaç etkin maddelerinin bulunduğu kaydedildi.

ÖLÜMÜNÜN SEBEBİ VÜCUTTAKİ ENFEKSİYON

Raporda, eşinin ifadesine göre diyabet hastalığı bulunduğu, bacağında ağrısı olduğu bildirilen Andre Vltchek’in yapılan otopsisinde, “kronik kalp damar hastalığı ile metabolik hastalık bulguları tespit edildiği ve ölümünün komplike perianal sepsis (vücuttaki enfeksiyon) sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldığı” belirtildi.

Adli Tıp Kurumu’na göre, gazetecinin ölümünün nedeninin belirlenmesi üzerine savcılığın olayla ilgili takipsizlik kararı vermesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Andre Vltchek tatil için eşi ile birlikte Samsun’a gitmiş, burada 9 gün kaldıktan sonra şoförlü olarak kiraladığı özel araçla İstanbul’a dönmüştü. 22 Eylül 2020 tarihinde Beyoğlu’nda kalacakları otelin önüne gelindiğinde, eşinin Andre Vltchek’i uyandıramaması üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri Vltchek’in öldüğünü belirlemişti. 

Kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçen olayla ilgili savcılık, soruşturma başlatmıştı. (DHA)