ABD'li eski komutan Hodges: Erdoğan'dan sonrasını düşünerek hareket etmeliyiz

ABD Kara Kuvvetleri’nin eski komutanı Ben Hodges, “Erdoğan’dan sonrasını düşünerek hareket etmeliyiz" dedi.18-07-2019 08:56

Avrupa’daki ABD Kara Kuvvetleri’nin eski komutanı Ben Hodges : “Erdoğan’dan sonrasını düşünerek hareket etmeliyiz.Türk-ABD ilişkilerinin 1.0 versiyonu muhtemelen bu yaz ölecek. Türk-ABD ilişkilerinin 2.0 versiyonunu ve Erdoğan’dan sonraki hayatı düşünmeye başlamamız gerekiyor.” dedi. Ben Hodges, bir radyo programında verdiği röportajda, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılmasının büyük bir hata olacağını belirtti.

2014-2017 yılları arasında ABD ordusunun Avrupa’daki kara kuvvetlerinin komutanlığını yapan Ben Hodges, Türkiye’nin NATO’dan çıkartılmasına yönelik bir tartışma başlatılmasının çok büyük bir hata olacağını söyledi.

S-400 alımının Türkiye’nin kurumsal bir kararı değil Erdoğan’ın kişisel siyasi tercihi olduğunu savunan Ben Hodges, “Türkiye çok önemli bir müttefik. Erdoğan’dan sonrasını düşünerek hareket etmeliyiz. Türk-Amerikan ilişkilerinin 1.0 versiyonu muhtemelen bu yaz ölecek. Oturup Türk-Amerikan ilişkilerinin 2.0 versiyonunu ve Erdoğan’dan sonraki hayatı düşünmeye başlamamız gerekiyor” dedi.