ABD'li 54 senatörden Biden'a 'Türkiye' mektubu

“ABD hükümeti, müttefiklerle insan hakları ve demokrasi konusunda daha açık konuşmalı” ifadelerinin yer aldığı mektupta, Erdoğan'ın dış politikasının daha kavgacı hale geldiği de belirtildi.10-02-2021 10:27

ABD'de 54 senatör, Başkan Joe Biden'e gönderdikleri mektupta insan hakları konusunda Türkiye'ye baskı yapılması çağrısında bulundu.

Senatör Ron Wyden, Marco Rubio, John Thune, Charles Schumer, Richard Durbin ve Roger Wicker'ın da imzacıları arasında olduğu mektupta, Türkiye'de hükümetin muhaliflere ve gazetecilere dönük baskıcı politikalar uyguladığına dikkat çekilirken, Erdoğan hükümetinin tüm uyarılara rağmen Rusya'dan S-400 savunma sistemi satın aldığının da altı çizildi.

Senatörler Ron Wyden ve Marco Rubio tarafından hazırlanan mektup, Cumhuriyetçi ve Demokratların yer aldığı toplamda 54 senatörün imzasını taşıyor.

'AZERBAYCAN'I ŞİDDET KULLANMASI İÇİN TEŞVİK ETTİ'

Euronews’un aktardığı habere göre mektupta şu ifadeler yer alıyor:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dış politikası daha kavgacı haline geldi.

Suriye'de ABD destekli Kürtlere saldırdı.

ABD sistemleriyle uyumlu olmayan Rus savunma sistemi aldı.

Ermenistan ile yaşanan ihtilafta Azerbaycan'ın şiddet kullanmasını teşvik etti.”

‘İNSAN HAKLARI VE DEMOKRASİ' VURGUSU

Mektupta ayrıca “ABD hükümeti, müttefiklerle insan hakları ve demokrasi konusunda daha açık konuşmalı” denildi. Senatörler, Türkiye'nin dünyanın birçok farklı noktasında ABD ile müttefik halinde olduğunu da hatırlattı.