AB'den anlaşmaya tepki: 'Beklediğimiz şey, kuzey Suriye'deki sözde ateşkes değildi'

Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmaya AB'den tepki geldi. AB Konseyi Başkanı Tusk, "Bizim beklediğimiz şey, kuzey Suriye'deki sözde ateşkes değildi" dedi.18-10-2019 16:50

AB Konseyi Başkanı Tusk, Türkiye ile ABD arasında varılan anlaşmaya ilişkin "Bizim beklediğimiz şey, kuzey Suriye'deki sözde ateşkes değildi" dedi. 

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, liderler zirvesinde düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında varılan ve 120 saatlik ateşkes ile YPG güçlerinin güvenli bölgeden çekilmesinin ardından harekatın sonlandırılmasını içeren anlaşmanın 'ateşkes değil, Kürtlerin şartlı çekilmesine yönelik bir talep' olduğunu savundu. 

Tusk, şunları söyledi:

"Türkiye konusunda gerginliği artırmak ve yeni gerginlik yaratmak istemiyorum. Türkiye ile AB arasındaki mevcut durum çok açık. Sözde ateşkese gelince, bunu beklemiyorduk. Zaten bu ateşkes de değil, Kürtlere silah bıraktırma. Kararlı olmamız gerekiyor. Türkiye'ye askeri operasyonunu tamamen sonlandırma, askerlerini çekme ve uluslararası insancıl hukuka saygı duymaya yönelik çağrılarımızı yineliyoruz. Bu beklentimiz Erdoğan-Pence anlaşmasıyla karşılanmıyor."