ABD'den üç ülkeye 'yardım durdurma' kararı

Trump bu ülkeye ilişkin önceki gün yaptığı açıklamada, "Bu ülkelere çok ciddi miktarlarda para ödüyorduk; artık ödemeyeceğiz çünkü bizim için hiçbir şey yapmadılar, sadece göçmen konvoylarını hazırladılar" ifadelerini kullanmıştı.31-03-2019 09:27

ABD yönetiminin, göçmen konvoylarına kaynaklık ettikleri gerekçesiyle El Salvador, Guatemala ve Honduras'a yaptığı dış yardımları sonlandıracağı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na atıfla ülke medyasında yer alan haberlere göre Bakan Mike Pompeo, söz konusu kararın uygulanması için ilgili talimatı birimlere gönderdi.

Buna göre Bakanlığın, 2017 ve 2018 mali yıllarında söz konusu üç ülkeye yaptığı dış yardımları hemen kesmek üzere hazırlık yaptığı belirtildi.

Donald Trump'tan gelen talimatla harekete geçen Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili yardımların kesilmesi konusunda ABD Kongresi’ni de derhal bilgilendireceği ifade edildi.

ABD yönetimi uzun süredir Meksika sınırından ABD'ye giren göçmenlere kaynaklık ettikleri ve bu konvoylara müdahale etmedikleri gerekçesiyle üç ülkeyle ilgili açıklamalarda bulunuyordu.

‘SADECE GÖÇMEN KONVOYLARINI HAZIRLADILAR’

Trump, son olarak cuma günü yaptığı açıklamada Honduras, El Salvador ve Guatemala'yı "göçmen konvoylarını hazırlamakla" suçlamış ve "Bu ülkelere çok ciddi miktarlarda para ödüyorduk; artık ödemeyeceğiz çünkü bizim için hiçbir şey yapmadılar, sadece göçmen konvoylarını hazırladılar" ifadelerini kullanmıştı.

Kongre Araştırma Servisi’nin çalışmasına göre geçen yıl ABD yönetimi, bu üç ülkenin ağırlıklı pay aldıkları toplam 1,3 milyar dolarlık bir dış yardımı bölge ülkelerine göndermişti.

Trump, Meksika sınırından ülkeye giren göçmenleri önlemek amacıyla sınıra duvar örülmesi gerektiğini savunuyor.