ABD'den Türkiye'ye 'S-400 anlaşmasını iptal etmesi için' 2 ay süre

ABD, Türkiye'ye 'S-400 anlaşmasını iptal etmesi için' 2 ay süre tanıdığı bildirildi.07-06-2019 21:14

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ellen Lord, Türkiye’ye Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemini almaktan vazgeçmesi için 31 Temmuz’a kadar süre tanıdıklarını açıkladı. 

Washington’da gazetecilere açıklama yapan Lord, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının, F-35 programına katılımı ile örtüşmeyeceğini, bu kararından vazgeçmesi için Türkiye'ye 31 Temmuz’a kadar süre tanıdıklarını duyurdu.

Lord, bu kararından vazgeçmemesi halinde Türkiye’nin F-35 programından çıkartılacağını, bu program kapsamında ABD’de eğitim görmekte olan Türk askerlerinin sınır dışı edileceğini, Türk şirketlerinin de F-35 programına katılamayacağını söyledi.

ABD’nin S-400’ler konusunda Türkiye’ye 31 Temmuz’a kadar süre tanıdığını ilk olarak Foreign Policy dergisi duyurmuştu.

MEKTUP AKAR'A İLETİLDİ

Derginin haberine göre ABD’li Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı önce telefonda daha sonra da dün gönderdiği mektupla, Türkiye’nin Rusya'dan S-400'leri almaktan vazgeçmemesi halinde atacakları “ciddi adımlar” konusunda bilgilendirdi. 

Habere göre Shanahan mektubunda, S-400’lerden vazgeçmemesi halinde Türkiye’nin F-35 programına katılımının 31 Temmuz tarihi itibariyle sona erdirileceğini, F-35 eğitimi görmekte olan 42 pilotun da aynı tarihe kadar ABD’den ayrılmak zorunda olacağını, sözkonusu Türk askerlerinin Arizona ve Florida’da eğitim görmekte oldukları hava üslerine girişlerinin de yasaklanacağını iletti. 

Haberde Akar'a gönderilen mektubun ekinde Trump yönetiminin ayrıca atmaya hazırlandığı diğer adımlara da yer verildiği belirtilirken, Türkiye’nin S-400’leri almaktan vazgeçmesi halinde Pentagon’un bu kararlarını gözden geçirebileceği aktarıldı.