ABD'den Türkiye'ye çağrı: 'Osman Kavala'yı serbest bırakın'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'ye iş insanı Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.11-02-2021 10:53

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Gezi davasından beraatinin ardından 15 Temmuz soruşturması gerekçesiyle tahliye edilmeyen iş insanı Osman Kavala'ya ilişkin Türkiye'ye çağrıda bulundu.

Ned Price, yaptığı açıklamada, "ABD bir kez daha Türkiye'yi Osman Kavala'yı derhal serbest bırakmaya çağırıyor. Kavala aleyhindeki aldatıcı suçlamalar, devam eden tutukluluğu ve aleyhindeki davaların birleştirilmesi de dahil olmak üzere yargılamasının sonuçlanmasında devam eden gecikmeler, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye saygıyı baltalamaktadır" ifadelerini kullandı.

Sözcü Price, açıklamasında, Türkiye'ye AİHM kararlarına uymaya davet ederek, "Kendi iç hukuku ve uluslararası yükümlülükleri uyarınca davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm getirmesi konusunda ısrar ediyoruz" dedi. 

Öte yandan, Sözcü Price, ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey'in, yargı sürecine dahil edilmesi endişeyle not edildiğini belirterek, "Dr. Barkey'e yöneltilen suçlamaların asılsız olduğuna inanıyor ve Türkiye'yi bu davayı adil, şeffaf bir şekilde hızlı bir şekilde çözmeye çağırıyoruz" cümlelerini kullandı.